Najczęściej czytane

Mogłoby się wydawać, że Chorwacja jest bardzo dobrze poznana przez polskich turystów. Wybiera się do niej każdego roku gigantyczna masa osób, ale w znakomitej większości ich celem jest jedynie wylegiwanie się na plaży. A do zobaczenia jest naprawdę wiele.

Miejsca obowiązkowe

„Perła Adriatyku”, jak określa się Dubrownik, zawsze jest polecana wszystkim turystom, a na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się już od 1979 roku. Jest to port i zarazem forteca, która nigdy nie została zdobyta dzięki swoim monumentalnym białym murom wpadającym bezpośrednio do wody. Stare miasto jest zapierającym dech w piersiach przykładem koegzystencji wielu kultur na przestrzeni bardzo wielu wieków, a biel murów połączona z czerwienią dachów i ciemnym błękitem morza tworzy niezapomnianą panoramę.
    
Można powiedzieć, że nad Adriatykiem jest wiele pięknych miast, ale na pewno nie ma nigdzie nic podobnego do Jezior Plitwickich. Do parku narodowego obejmującego jeziora dociera się bezpośrednio wygodną autostradą, ale samo miejsce należy wyłącznie do przyrody. 16 jezior, 90 wodospadów, turkusowa woda nasycona węglanem wapnia i kolorowe lasy na stromych brzegach… Człowiekowi nie wolno pozostawiać tam po sobie żadnych śladów.

Miłośnicy historii powinni trafić do miasta Pula. Zachowały się tutaj w zasadzie nietknięte zabytki z czasów rzymskiej kolonizacji, w tym przede wszystkim gigantyczny amfiteatr porównywalny do rzymskiego Koloseum.

 


Wycieczka na wyspy
    
Będąc w Chorwacji nie sposób nie odwiedzić przynajmniej jednej z setek wysp, którymi upstrzone jest tutejsze wybrzeże. Ciężko wskazać jedną z nich, ale Hvar mimo wszystko wysuwa się na czoło większości rankingów. Linia brzegowa wyspy jest niesamowicie urozmaicona, a rzut kamieniem od niej znajduje się cała masa mniejszych wysepek, niektóre niemalże dziewicze. Jest to doskonałe miejsce do wybrania się na plażę lub na skorzystanie z jednego ze sportów wodnych. 

Choć Chorwacja znana jest głównie z kamienistych plaż, jednak są i takie miejsca – jak choćby wyspa Rab - gdzie znajdziemy przede wszystkim plaże piaszczyste. Jest to miejsce raczej do spokojnego wypoczynku przy akompaniamencie cykad i szumu morza. Nie znajdziemy tutaj głośnych przepełnionych klubów i głośnych imprez. Jeśli szukasz wypoczynku z dala od tłumów imprezowych turystów, a relaksuje Cię wieczorny wypad do lokalnej konoby, gdzie podawane jest wspaniałe wino, to wyspa Rab wydaje się być idealnym miejscem.

 


Dla imprezowiczów

Dla chcących imprezowo spędzić wakacje w Chorwacji najlepszym miejscem okazać się może natomiast tzw. „Ibiza Europy”, czyli impreza na wyspie Pag – Zrce Party Zone. Grali tam już chyba wszyscy najlepsi dj'e świata, a w kolejnych latach przybywa chętnych do odwiedzenia tego miejsca.
W miejscowości Novalija, gdzie odbywa się to wydarzenie, czeka na nas żwirowa plaża Zrce, która to została okrzyknięta najlepiej zagospodarowaną plażą Adriatyku. Naturalne piękno i wyposażenie tego miejsca oraz wiele atrakcji stały się przyczynkiem do przyznania mu Błękitnej flagi.
 
W Novaliji na imprezowiczów czekają takie kluby, jak: Aquarius, Papaya czy najstarszy z nich, bo działający już 20 lat, Kalypso. Przez całe lato Novalija skąpana jest w słońcu, pełna festiwali oraz imprez na plaży, dzięki czemu stała się swoistą„mekką imprezowiczów”. To właśnie tam można liczyć na zabawę 24h na dobę!comments powered by Disqus