Najczęściej czytane

Sri Lanka - informacje podstawowe

Planujesz wakacje na tej pięknej i egzotycznej wyspie? Sprawdź nasz przewodnik!

Sri Lanka to wyspa nazywana „łzą Indii”, a przy tym swoiste królestwo słoni, dzięki czemu to zwierzę nierozerwalnie łączy się z historią wyspy i jest również jej symbolem. Sri Lanka to także wspaniałe plaże, aromatyczne herbaty i niezwykła przyroda.

Na Sri Lance dzień zaczynamy od filiżanki pachnącej herbaty, zwykle z mlekiem i cukrem, pochodzącej z centrum herbacianego biznesu świata – miasta Nuwara Eliya, otoczonego wzgórzami pokrytymi zielonym dywanem roślinności. Mimo że Sri Lanka jest biednym gospodarczo krajem, ludzie są tam uśmiechnięci i życzliwi. Trzeba jednak wiedzieć, że o „białych turystach” zdanie mają nie najlepsze. Często wykorzystują też ich naiwność – np. podnosząc ceny pamiątek czy potraw.

Wybierając się w podróż na teren Sri Lanki, należy mieć na uwadze, że na tamtejszych drogach panuje istne szaleństwo i chaos, trzeba więc być naprawdę czujnym niemal przez cały czas. Ciekawym zjawiskiem jest to, że mieszkańcy mocno wierzą w zabobony i na swoich chatach wieszają kukły, które to mają chronić ich przed chorobami. Pozdrawiają się także słowem 'ayubowan', co w wolnym tłumaczeniu znaczy po prostu „żyj długo”.

Jeśli wybieramy się na Sri Lankę, będziemy potrzebować wizy turystycznej, która została w prowadzona w 2012 roku. Z Polski nie znajdziemy bezpośrednich połączeń na wyspę. Do Kolombo z przesiadką we Frankfurcie dotrzemy dzięki polskim liniom lotniczym, a za bilet zapłacimy około 3 tysięcy złotych. Po dotarciu na wyspę zaleca się wypożyczyć samochód z kierowcą, gdyż mieszkańcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a wyprzedzanie 'na trzeciego' jest tak normalne, jak poranna filiżanka herbaty. Na Sri Lance obowiązuje też pewna pozostałość po byciu kolonią brytyjską, a mianowicie - ruch lewostronny.comments powered by Disqus