Najczęściej czytane

Bratysława – weekendowy ideał

Do Bratysławy można zawitać przejazdem, goszcząc na Węgrzech lub w Austrii. Jest to stolica granicząca z tymi dwoma państwami, co czyni ją wyjątkowym i jakże międzynarodowym miejscem na mapie Europy. Ale Bratysława jest nie lada trakcją również sama w sobie.

Miasto na weekend

Niewiele europejskich stolic może poszczycić się uroczą kameralnością, a to właśnie jedna z głównych cech Bratysławy. Podczas weekendu w Bratysławie nie musimy więc wybierać, które atrakcje zobaczyć, a które odłożyć na kolejną wizytę. Wszystkie najważniejsze miejsca da się obejść w ciągu kilku godzin i zostanie nam jeszcze sporo czasu na kawę w jednej z wielu uroczych kawiarni.

Zwiedzanie Bratysławy najlepiej zacząć oczywiście od Starego Miasta, czyli na placu Hlavné námestie. Będąc na nim warto podejść do Maximiliánovej fontany, najczęstszego miejsca spotkań mieszkańców oraz punktu, z którego można podziwiać piękne przyrynkowe kamienice i budynek ratusza. To do niego zresztą powinniśmy udać się w pierwszej kolejności, gdyż jest najstarszym ratuszem w całym kraju, a więc dla zwiedzających stanowi pozycję obowiązkową. Wewnątrz znajduje się też najdłużej działające w całym kraju muzeum – Muzeum Miasta Bratysławy. Stamtąd możemy udać się do Pałacu Prymasowskiego, a następnie niespiesznym spacerem dotrzeć do katedry św. Marcina, gdzieś po drodze przechodząc brukowaną uliczką przez Bramę Michalską.

 

Rzut oka na Bratysławę

Są dwa punkty, z których możemy podziwiać panoramę miasta. Pierwszy z nich to monumentalny Zamek Bratysławski, którego nie da się nie zauważyć i wprost nie można pominąć podczas zwiedzania (idąc na wzgórze zamkowe, koniecznie wstąpmy do Muzeum Zegarów!). Drugi punkt znajduje się już w drodze na przeciwległy brzeg Dunaju i jest to tak zwana wieża UFO, wzniesiona na Moście Słowackiego Powstania Narodowego.

 

Odpoczynek po słoweńsku

Wzdłuż drugiego brzegu Dunaju ciągnie się romantyczny bulwar, po którym spacer jest przyjemny zwłaszcza nocą. Przechadzkę można też zaplanować po Hviezdoslavovo námestie, choć tam co krok kuszą kawiarnie i restauracje. Relaks w ciągu dnia zapewnimy sobie z kolei w parku Sad Janka Kráľa.

 comments powered by Disqus