Najczęściej czytane

Dla górołazów i wspinaczy, a także dla rodzin z dziećmi – skalne miasta w Czechach to świetne miejsca na jednodniowy wypad. Spodoba się tam każdemu, kto docenia piękno gór i lubi przebywać wśród ich malowniczych form.

Adršpašskoteplické skály to masyw górski, leżący po czeskiej stronie Sudetów, będący częścią Gór Stołowych. Zbudowany jest z górnokredowych piaskowców ciosowych, przybierających niekiedy bardzo osobliwe kształty. W skalnym mieście będzie nam dane podziwiać nie tylko strzelające ku górze iglice, skalne baszty i strome ściany, ale też formy przypominające… głowę psa, konia czy nawet ludzkie postaci.

Na tenże kompleks turystyczny składają się dwa skalne miasta. Jedno znajduje się w Teplicach nad Metują, drugie w Adrszpach. Obejście obydwu jednego dnia jest możliwe, ale zajmie nam sporo czasu, dlatego na wypad w czeskie skały warto zarezerwować sobie cały dzień. Zwłaszcza, że tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach i nie sposób pokonywać szlaku, nie zatrzymując się co chwilę, aby podziwiać to fascynujące dzieło natury. Masyw jest oddalony o około 100 km od Wrocławia i stanowi częsty punkt wypadowy turystów rozsianych po różnych zakątkach Gór Stołowych. Wejście jest możliwe zarówno w Teplicach, jak i w Adrszpach. Do obydwu miast najłatwiej jest dojechać samochodem. Po dotarciu na miejsce cztery kółka zostawiamy na parkingu u podnóża masywu i rozpoczynamy pieszą wędrówkę. Jeśli zaczniemy ją w Teplicach, a zakończymy w Adrszpach, będziemy mogli wrócić na miejsce koleją, autobusem lub czerwonym szlakiem, wiodącym przez Bucznicę. Skały Teplickie są połączone z Adrszpaskimi Wilczym Wąwozem, gdzie wyznaczony jest żółty szlak. Sąsiadujące miasta skalne możemy obejść, legitymując się jednym biletem, pod warunkiem, że idziemy właśnie Wilczym Wąwozem. Koszt wstępu jest niewysoki, opiewa zaledwie na kilkanaście złotych od osoby.

 

Warunki na szlakach

Trasy na terenie Adrszpackoteplickich skał nie są zbyt wyboiste ani uciążliwe, dlatego nawet osoby niewprawione w chodzeniu po górach lub niemające szczególnie dobrej kondycji fizycznej będą w stanie je przejść. Na szlakach z pewnością spotkamy niejednego miłośnika psów wraz ze swoim czworonogiem. Niektóre odcinki da się przejść nawet z wózkiem dziecięcym. Dzieciaki nie powinny ponadto marudzić, bo gdzie jak gdzie, ale w czeskich skalnych miastach każdy ulegnie bez wątpienia urokowi górskich pejzaży.

Choć szlaki nie nastręczają szczególnych trudności, do wycieczki warto się jednak odpowiednio przygotować. Na pewno przydadzą nam się buty przystosowane do chodzenia po górach. Główne szlaki okrężne, czyli najczęściej uczęszczane trasy w obydwu skalnych miastach, pokonamy co prawda w trampkach czy adidasach, ale o wiele bardziej komfortowo będzie nam w obuwiu trekkingowym. Poza tym nawet w ciepły dzień weźmy ze sobą bluzę. W niektórych zakamarkach i szczelinach panują dość niskie temperatury i może trochę powiać. Nie zaszkodzi, jeśli w plecaku znajdzie się także miejsce na kanapki, wodę i drobną przekąskę. Wspinaczki po Adrszpackoteplickich skałach raczej nie zapamiętamy jako bardzo wyczerpującej, ale podczas kilkugodzinnej wędrówki z pewnością będziemy musieli uzupełnić ubytek kalorii i płynów. Po wyprawie natomiast koniecznie udajmy się do jednej z czeskich restauracji, których nie brakuje zarówno w Teplicach, jak i w Adrszpach. Posilimy się tam tradycyjnymi czeskimi przysmakami, jak chociażby smażonym serem, knedlikami czy gulaszem.

 comments powered by Disqus