Najczęściej czytane

Teneryfa czy Gran Canaria – którą wyspę wybrać na kanaryjskie wczasy?

W planach urlop na Wyspach Kanaryjskich? Jeśli tak, być może przyjdzie nam wybierać pomiędzy Teneryfą a Gran Canarią – najpopularniejszymi z całego archipelagu. Obie są przepiękne, kuszą kilometrami czarnych i złocistych plaż oraz malowniczymi miejscowościami. Jedną i drugą warto odwiedzić.

Polacy lubią odpoczywać na Wyspach Kanaryjskich zarówno z przyczyn praktycznych, jak i estetycznych. Po pierwsze, aby się na nie dostać, wystarczy nam dowód osobisty – Kanary należą do Hiszpanii, kraju członkowskiego UE. Samolotem na Teneryfę i Gran Canarię dolecimy z Polski bezpośrednio, a w dodatku na obie mamy możliwość latać przez cały rok. Poza sezonem wysokim, który trwa od maja do września, też warto się tam wybrać. Jest wtedy tylko nieco zimniej, za to mniej tłumnie. Teneryfę i Gran Canarię możemy wygodnie zwiedzać, najlepiej wypożyczając samochód. Da się to zrealizować dość niskim kosztem, zwłaszcza jeśli zarezerwujemy auto jeszcze w Polsce. Ale co najważniejsze – zwiedzać trzeba, bo jest co. Bez względu na to, którą wyspę wybierzemy, zrezygnujmy z okupowania hotelowego basenu, by móc poznać ich piękno i wyjątkowość.

Teneryfa jest większa niż Gran Canaria, ale ta druga ma bardziej kosmopolityczny charakter. Łączy je rzeźba terenu i klimat – obie są pod tym względem podobnie zróżnicowane. W trakcie podróży z północy na południe lub na odwrót stopniowo doświadcza się zmian klimatycznych i krajobrazowych. Północ Teneryfy oraz Gran Canarii to zielona kraina bujnej roślinności, chłodniejsza i wilgotna, zachwycająca klifowym wybrzeżem. Na południu obu wysp jest sucho i znacznie cieplej, ale położone na nich miejscowości to typowe kurorty. Co wcale nie znaczy, że nie znajdziemy tam interesujących miejsc. Podróżników kusi poza tym wulkaniczny, górzysty interior obu wysp.

 

Miejscowości

Największym miastem Teneryfy jest Santa Cruz de Tenerife – miejsce ładne i na pewno warto o nie zahaczyć, przy czym nie nastawiajmy się na całodzienne zwiedzanie. Atrakcji jest tu stosunkowo niewiele i leżą blisko siebie. Imprezowiczom, którzy szukają nadmorskich kurortów tętniących życiem, spodoba się w Playa del las Americas, Los Cristianos i Costa Adeje. A tym, którzy chcieliby poznać prawdziwą kanaryjską kulturę, przypadną do gustu uroki miasteczek znajdujących się na północy Teneryfy. Warto zajrzeć przede wszystkie do doliny La Orotavy. Jeśli nasz urlop przypadnie w terminie od końca listopada do lutego, w La Orotavie będziemy mieli szansę odwiedzić tradycyjne tawerny i winnice, otwarte wyłącznie w tym okresie. Spróbujemy w nich prawdziwej kanaryjskiej kuchni, co na południu jest trudniejsze, bo w tamtejszych restauracjach dominują wpływy kuchni hiszpańskiej. W poszukiwaniu tradycji turyści chętnie podróżują do zaszytej wśród wąwozów wioski Masca, z dobrze zachowaną kanaryjską architekturą.

Stolicą Gran Canarii jest Las Palmas, które wraz z Santa Cruz de Tenerife konkuruje o miano najważniejszego miasta na całych Kanarach. Las Palmas wydaje się zresztą ciekawsze ze względu na większą ilość zabytków i muzeów, a także obecność pięknego portu z twierdzą obronną. Tak jak w przypadku Teneryfy, również i Gran Canarię warto poznać od strony północnej. Wiele tu oryginalnych miejsc, jak chociażby miasta Galdar, Puerto de las Nievas, Agaete, słynące z pysznego rumu Arucas, czy urokliwa wioska Mogan.

 

Plaże

Teneryfa oferuje ponad 70 plaż, z których zwykle za najpiękniejszą uznawana jest Playa de las Teresitas, przy Santa Cruz de Tenerife. To sztuczna, duża plaża, którą pokrywa złoty afrykański piasek. Niemniej, będąc na Karaibach, warto skorzystać także z uroków czarnych plaż, pomalowanych wulkanicznym pyłem. Plaże na Gran Canarii słyną z kolei z wydmowych wzniesień. Największą atrakcją są tutaj wydmy w Maspalomas na południu wyspy.

 

Inne ciekawe miejsca

Wczasy na Teneryfie to okazja, by zobaczyć najwyższy szczyt Hiszpanii – czynny wulkan Pico del Teide. Możemy na niego wjechać kolejką linową, choć wdarcie się na sam szczyt wymaga pokonanie części szlaku piechotą i nie jest możliwe bez wyrobionego dzień wcześniej pozwolenia. A kto chciałby podczas urlopu odbyć więcej wycieczek pieszych, ma jeszcze do dyspozycji góry Anaga. Słynnymi atrakcjami Teneryfy, zwłaszcza z perspektywy dzieci, są ogromny aquapark Siam Park oraz ogród zoologiczny Loro Parque.

Na Gran Canarii rodziny z dziećmi podobnej rozrywki mogą szukać w Aqualandzie czy Palomitos Park. Godne uwagi są jednak przede wszystkim parki botaniczno-przyrodnicze oraz wszystkie te miejsca, które noszą ślady kultury Guanczów, rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. W Agaete odbywa się na przykład festiwal nawiązujący do ich kultury, w miejscowości Arteara położona jest nekropolia Guanczów, a w Galdar odwiedzimy wyjątkowe Museo Arqueologico Cueva Pintada, czyli muzeum archeologiczne malowideł naskalnych. Przepięknym miejscem jest również zielony wąwóz Guayadeque, w którym zobaczymy stare domy wykute w skałach. Oprócz tego warto zapuścić się do Caldera de Bandama, czyli ogromnego wygasłego krateru, gdzie za krętą ścieżką znajduje się stara winnica.

Jak widać, i na Teneryfie, i na Gran Canarii jest co podziwiać i gdzie odpoczywać. Jeśli dysponujemy większą ilością czasu urlopowego (minimum 2 tygodnie), nie musimy wcale między nimi wybierać. Z jednej wyspy na drugą łatwo i szybko dostaniemy się samolotem lub promem, możemy więc podzielić wczasy na tydzień spędzony na Teneryfie oraz tydzień na Gran Canarii. Jest to zresztą bardzo popularna praktyka. W podobny sposób turyści dzielą urlop na dwie inne wyspy archipelagu – Lanzarote i Fuerteventurę.

 comments powered by Disqus