Najczęściej czytane

Muzea europejskie, które warto odwiedzić

Przyjrzyjmy się kilku najbardziej znanym muzeom europejskim, które każdy obieżyświat powinien odwiedzić.

Luwr, Paryż

Każdy zna to miejsce z Internetu i pocztówek. Stojąca na placu przed muzeum szklana piramida jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Zaprojektował ją w 1989 roku amerykański architekt chińskiego pochodzenia — Ieoh Ming Pei. Piramida służy jako wejście do muzeum. Pod nią znajduje się coś w rodzaju centrum obsługi turystów, które z powodu nieustającego tłoku wygląda jak terminal lub hala dworca kolejowego. Ilość eksponatów w Luwrze jest ogromna, niemniej największą sensację codziennie budzi „Mona Liza”. Poza tym zobaczymy tu posągi Wenus z Milo i Nike z Samotraki, a także najznakomitsze dzieła malarstwa europejskiego (z przewagą francuskiego), komnaty Napoleona, podziemną fosę, kolekcję sztuki starożytnej, rzeźby średniowieczne i wiele innych. Jeden dzień to za mało, żeby Luwr poznać dokładnie. Dwie, trzy wizyty to minimum, chyba że wystarczy nam portret Mony Lizy.

 

Centrum Pompidou, Paryż

W Luwrze zobaczymy prawie wszystko. Prawie, bo nie ma tam dzieł impresjonistycznych, postimpresjonistycznych oraz reprezentujących sztukę współczesną. Te znajdują się w Centre Pompidou, ośrodku kulturalnym powstałym w latach 70. ubiegłego wieku z inicjatywy prezydenta Georgesa Pompidou. Oprócz Muzeum Sztuki Współczesnej w budynku mieści się też biblioteka publiczna oraz organizowane są wystawy czasowe. Sama budowla wyraźnie odcina się od krajobrazu miasta. Zdaniem wielu osób Pompidou oszpeca Paryż, ale jest niewątpliwie warte uwagi.

 

Muzea Watykańskie

Eksponaty zebrane na przestrzeni stuleci przez kolejnych papieży tworzą naprawdę bogatą i imponującą kolekcję. Kilkadziesiąt galerii, sal, gabinetów, komnat i korytarzy zaprasza, by kontemplować wielkie dzieła sztuki antycznej, takie jak chociażby posąg Apolla czy Grupę Laokooona; słynne obrazy, mapy, księgi, manuskrypty, freski oraz inne artefakty. W samej Pinakotece znajduje się 460 obrazów wybitnych malarzy, w tym Da Vinciego, Caravaggia czy Tycjana. Po przejściu korytarzami Muzeów uwieńczeniem wycieczki będzie wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Galeria Uffizi, Florencja

Uffizi to dwa prostokątne budynki połączone galerią widokową, znajdujące się przy Piazza della Signoria we Florencji – mieście sztuki. Budowla była początkowo pomyślana jako siedziba rozmaitych urzędów, jednak po śmierci pomysłodawcy tego projektu, toskańskiego księcia Kosmy I, jego syn zmodyfikował plany budowy i stworzył w powstałych gmachach galerie. Przeważają w nich dzieła malarskie. Obejrzymy tu dzieła malarzy tej rangi co Da Vinci, Rembrandt, Tycjan, Caravaggio, van Dyck, Dürer, Rafael, Michał Anioł czy Botticelli.

 

Muzeum Prado, Madryt

Madryckie muzeum swoje istnienie zawdzięcza staraniom Marii Izabeli Braganza, żonie króla Ferdynanda VII Hiszpańskiego. Powstało w 1819 roku, a obecnie gromadzi największe dzieła malarstwa klasycznego. Szczególnie warta uwagi jest bogata kolekcja obrazów i grafik Francisca Goi oraz dzieł El Greca. Obejrzymy tu również znane obrazy Bruegla (Triumf śmierci), Velázqueza (Chrystus ukrzyżowany), Boscha (Pokłon Trzech Króli) czy Rubensa (Św. Jerzy walczący ze smokiem) i wiele innych.

 

Ermitaż, Sankt Petersburg

Państwowe Muzeum Ermitażu obejmuje pięć pałaców. Jest co zwiedzać i co oglądać. Chociaż w 1930 roku wiele cennych obrazów Józef Stalin sprzedał pewnemu amerykańskiemu milionerowi (można je wszak podziwiać w Galerii Narodowej w Waszyngtonie), to w Sankt Petersburgu pozostały liczne dzieła. Dużą część z nich kompletował sam Denis Diderot na prośbę carycy Katarzyny, która Ermitaż traktowała jak swoją prywatną pustelnię. Wśród prawie 3 milionów eksponatów znajdziemy też rzeźby antyczne, mumie egipskie i olbrzymie zbiory kultury rosyjskiej. Najcenniejsze dzieła zobaczymy w Pałacu Zimowym, największym spośród wszystkich pięciu budynków.

 

Muzeum Brytyjskie, Londyn

Dla wielbicieli starożytnych eksponatów British Museum w Londynie jest obowiązkową pozycją na liście miejsc do zwiedzenia. Imponujący, klasycystyczny gmach już z zewnątrz daje przedsmak tego, co zobaczymy w środku. A tam zwiedzający mogą oglądać zbiory prehistoryczne, antyczne dzieła oraz artefakty rzymskie, greckie, azjatyckie, afrykańskie, bliskowschodnie i egipskie. Od kilkunastu lat atrakcję stanowi też szklano-metalowa kopuła zamykająca dziedziniec.

 comments powered by Disqus