Najczęściej czytane

Polskie morze – ranking popularnych miejscowości

Polskie miejscowości nadmorskie uchodzą w Europie za jedne z najpiękniejszych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej ofercie turystycznej kilku najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych w ostatnim czasie.

Kołobrzeg – miasto leżące u ujścia rzeki Parsęty w otoczeniu lasów w województwie zachodniopomorskim. To czwarte co do wielkości nadmorskie miasto pełne jest złóż borowin, dzięki czemu jest idealnym punktem na wykurowanie chorób dróg oddechowych, stawów czy poprawienie krążenia. To również bardzo popularne miejsce wypoczynku Skandynawów oraz Niemców. W Kołobrzegu mamy do obejrzenia sporo zabytków, m.in. Ratusz w stylu neogotyckim czy wspaniałą Bazylikę Mariacką wzniesioną w stylu gotyckim.

 

Władysławowo – wjeżdżając tam, od strony Trójmiasta, przywita nas wysoka na 45 metrów wieża, do złudzenia przypominająca kościół. W rzeczywistości to „Dom Rybaka”, zbudowany w połowie lat pięćdziesiątych w stylu socrealistycznym. W popularnie nazwanym przez turystów „Władku” spotka nas wszystko to, czego potrzebujemy do wypoczynku i aktywnego spędzenia czasu. Obowiązkiem każdego odwiedzającego jest spacer Aleją Gwiazd Sportu wprost na plażę, która to uznana została za najlepszą nad polskim morzem. Jest szeroka, a dno morza w tym miejscu pozbawione jest zanieczyszczeń i usłane złocistym piaskiem na całej długości. Gdzieniegdzie występują pasy kamieni, a wśród nich na szczęśliwych znalazców czeka „Złoto Bałtyku” - czyli piękny i cenny bursztyn.

 

Jastarnia – to idealne miejsce na aktywny wypoczynek połączony z podziwianiem niesamowitych widoków. To tutaj od 1950 roku stoi słynna na całą Polskę, trzynastometrowa zabytkowa latarnia. Do innych zabytków na pewno należy zaliczyć także bunkier Sokół, którego ściany przekraczają grubość 200 cm, co sprawia, że ta olbrzymia żelbetonowa konstrukcja naprawdę robi wrażenie. Jastarnia to także idealne miejsce na całoroczne nurkowanie. Znajdująca się tam baza Diving Baltic oferuje wszystko, co niezbędne jest do cieszenia się podwodnymi widokami. Jastarnia to również typowe tradycyjne miasteczko rybackie i choć do teraz nie zachowało się zbyt wiele maszoperyjnych akcentów, to na uwagę zasługuje Chata Rybacka w samym centrum. Możemy obejrzeć tam zabytkowe sprzęty nawet z XV wieku. Warto wspomnieć, że chata wybudowana została w całości z drewna pochodzącego z rozbitych okrętów.comments powered by Disqus