Najczęściej czytane

Przeprowadzka do Niemiec - jak się do niej przygotować?

Niemcy są krajem gościnnym nie tylko dla turystów, ale również dla emigrantów. Z tego względu wielu Polaków, skuszonych perspektywą lepszej pracy i wyższych zarobków, przeprowadza się na stałe za Odrę.

Życie w Niemczech

Nie jest tajemnicą, że niemiecki rynek pracy stwarza o wiele większe możliwości zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Poza tym ogólny standard życia jest tam nieporównanie wyższy: sklepy są lepiej zaopatrzone, dostępne w sprzedaży produkty mają często wyższą jakość, a niektóre artykuły spożywcze i przemysłowe kosztują nawet taniej niż w Polsce. Dużym plusem jest również szeroko rozbudowana opieka zdrowotna i socjalna. Podatnicy mają zapewniony dostęp do lekarzy wszystkich specjalności, w placówkach medycznych łatwo uzyskać potrzebną pomoc. Osoby bezrobotne mogą liczyć na świadczenia socjalne. Z tych właśnie powodów część Polaków na stałe emigruje za Odrę. Jak jednak przygotować się do przeprowadzki, jakim środkiem transportu udać się w podróż i o jakie dokumenty trzeba się wystarać przed wyjazdem? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

 

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przed wyjazdem warto najpierw zadbać o to, aby po przekroczeniu granicy mieć gdzie się zatrzymać. Nie jest trudno znaleźć i zarezerwować mieszkanie w większych miastach, ale również mniejsze miejscowości stoją otworem przed przyjezdnymi. Istotne jest też znalezienie zatrudnienia. O pracę należy się postarać jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek przygotowań.

 

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest ważny. W podróż należy też wziąć ze sobą: akt urodzenia, wszelkiego rodzaju dyplomy oraz zaświadczenia, tyle że przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Będziesz musiał/a się wystarać o pozwolenie na pobyt, jeśli zamierzasz spędzić za granicą więcej niż 3 miesiące. Wyrobione w Polsce prawo jazdy ma moc obowiązującą również w Niemczech.

 

Jakim środkiem transportu podróżować?

Najlepiej udać się w podróż autobusem. To najtańsza i najwygodniejsza forma transportu. We wszystkich polskich województwach da się znaleźć połączenia autobusowe z Niemcami. Przykładowo, w regionie Kaszub dużą popularnością cieszy się kaszubski bus. Niezależnie od tego, czy jesteś singlem, czy też przeprowadzasz się za granicę z całą rodziną, autobus będzie najlepszą możliwą opcją.comments powered by Disqus