Najczęściej czytane

Jak pokonać bariery przed mówieniem w języku obcym?

Uczysz się języka obcego? Sporo rozumiesz, poszerzasz zasób słów i zwrotów? A jednak mimo to, kiedy masz wypowiedzieć się w języku obcym najczęściej nie jesteś w stanie wykrztusić z siebie ani słowa? Jeśli tak - nie martw się. Nie tylko ty zmagasz się z tym problemem.

Bariery przed mówieniem w języku obcym to częsta trudność, którą na szczęście można pokonać. Przekonajmy się, co może nam w tym pomóc.

Uświadom sobie, że nikt nie zwraca uwagi na twoje błędy

Jako osoby uczące się języka chcemy wypaść idealnie. To całkowicie zrozumiałe. Niestety, nie da się uniknąć drobnych pomyłek, złej wymowy czy błędu gramatycznego. To całkowicie normalne i zdarza się nawet osobom, które biegle mówią w języku obcym. Niestety, dla wielu osób lęk przed popełnieniem błędu jest barierą nie do przejścia. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że twój rozmówca chce zrozumieć, co do niego mówisz - nie zależy mu na tym, by było to powiedziane bezbłędnie. Nie martw się więc i nie krępuj na zapas.

Powoli pozwalaj sobie na więcej

Bardzo wielu nauczycieli mówi, że najskuteczniejszym sposobem na naukę mówienia w języku obcym bez strachu jest wyjazd do kraju, w którym używa się danego języka. Owszem, jest to bardzo wzbogacające doświadczenie. Jednak nie warto decydować się na nie, jeśli naprawdę czujemy się niepewni i zestresowani. O wiele lepiej zacząć od rozmowy z osobami, z którymi w razie czego możemy porozumieć się w znanym nam języku. Metoda małych kroków to bardziej efektywna nauka angielskiego oraz każdego innego języka obcego. Poszukaj więc innych osób, które uczą się tak jak ty lub zorganizowanych zajęć i zacznij rozmawiać swobodnie.

Zastanów się czy wszystko dobrze rozumiesz

Mówiąc o barierze przed mówieniem w języku obcym najczęściej zakładamy, że wynika ona ze strachu przed wypowiadaniem słów w innym języku, obawą przed pomyłką czy nieznajomością słownictwa. Może jednak zdarzyć się również tak, że po prostu nie zrozumiemy rozmówcy. Jeśli takie sytuacje to częsty problem w twoim przypadku nie obawiaj się poprosić swojego towarzysza o powtórzenie tego, co mówił. Jednocześnie jednak ćwicz słuchanie i rozumienie. Pomogą ci w tym nagrywane rozmowy, scenki sytuacyjne a także słuchanie muzyki i ebooków.

Mów do kogoś, kto cię nie rozumie lub trenuj przed lustrem

To kolejne sprawdzone sposoby na to, by przestać bać się mówić w języku obcym. Jeśli masz członka rodziny, który nie zna języka, którego się uczysz poproś go by posłuchał jak pięknie mówisz w języku obcym oraz ile już się nauczyłeś. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie. Większość z nas krępuje się mówić w obcym języku, ponieważ obawiamy się błędów. Osoba, która nie zna języka i tak ich nie wychwyci! Ty zaś poczujesz się pewniej w sytuacji, w której zwracasz się do drugiego człowieka i łatwiej będzie ci pokonać emocje podczas prawdziwych rozmów. Zawsze dobrze sprawdza się również odgrywanie scenek i monologi przed lustrem. To nie tylko szansa na pokonanie nieśmiałości, ale również doskonałe ćwiczenie dla dykcji.

 

Jak widzisz, sposobów na to, by zapomnieć o stresie i odważyć się mówić w języku obcym jest naprawdę mnóstwo. Warto więc wykorzystać je w praktyce. Jeśli wszystkie zawiodą pamiętaj, że najłatwiej nawiązywać kontakty na imprezach. Czasem wystarczy kieliszek wina by język sam nam się rozplątał. Podsumowując, nie bój się mówić - nawet jeśli popełnisz jakiś błąd to i tak uda ci się porozumieć z innymi.

 comments powered by Disqus