Najczęściej czytane

Trekking, czyli wędrówki piesze, dają nam możliwość wspaniałego relaksu, a także spalenia kalorii. Większość z nas za mało się rusza, jednak wszyscy, którzy spróbują wędrówek pieszych - pokochają je. To więcej niż pewne.

Aby jednak wygodnie wędrować, szczególnie po trudnym, dzikim terenie, niezbędne jest dobrej jakości obuwie. Buty są najważniejszym elementem ubioru podczas wycieczek pieszych. Można zmoknąć, można nawet trochę zmarznąć, jednak nie mając dobrej jakości butów trekkingowych, nawet nie próbujmy swoich sił na bardziej wymagających trasach.

 

Wygląd i charakterystyka buta trekkingowego

But trekkingowy, podobnie jak każdy inny, ma swoją charakterystykę. Kupując bardziej uniwersalne buty trekkingowe, oczekujemy od nich tego, że będą wygodne na górskim szlaku, podczas wycieczki w lesie czy przemieszczania się po chodniku i utwardzonym gruncie. Tak jest w rzeczywistości. Dobrej jakości buty trekkingowe posiadają bardzo miękką, ale jednocześnie stosunkowo sztywną podeszwę. Pozwala ona na przemieszczenia się na górskim, nawet oblodzonym szlaku, podczas wycieczki rozmiękłymi, leśnymi ścieżkami czy też po twardym chodniku.

Cechą charakterystyczną butów trekkingowych jest właśnie ta miękka, sztywna, ale i wysoka podeszwa, która dodatkowo zostaje solidnie osadzona na bucie. But trekkingowy powinien posiadać również bardzo zwartą konstrukcję. Buty tego typu najczęściej wykonane są ze skór, zamszu, materiałów lekkich oraz przepuszczalnych, tak aby zapewnić jednocześnie izolację z zewnątrz oraz przepuszczalność wody z wnętrza - zapobiega to poceniu się stóp.

 

Koszt zakupu butów trekkingowych

But trekkingowy to z pewnością but, którego konstrukcja niejako już sama w sobie wymusza wyższą cenę. Bardzo wytrzymała podeszwa wykonana jest z tworzyw sztucznych oraz gum, które są ze sobą zmieszane. Konstrukcja górna to tworzywa, tkaniny oraz skóra, które  są również ze sobą połączone. W ten sposób właśnie wykonany jest but trekkingowy. Cena butów zależy w dużej mierze od materiałów, z których zostały wykonane, a także od jakości samego wykonania. Im lepiej wykonane buty, tym będą one oczywiście droższe. Dodatkowo sam znaczek marki jest również z jednej strony pewnego rodzaju wyznacznikiem jakości, z drugiej natomiast jest to również pewien wyznacznik ceny.

Dobre buty trekkingowe mogą kosztować nawet ponad 1000 zł, niemniej wcale nie trzeba wydać tak wielkiej kwoty, aby mieć dobre obuwie do wędrówek, gdyż solidną parę tego typu obuwia można kupić już od 200-300 zł.

 

Strona autora wpisu: Retrokicks – dystrybutor i sklep Helly Hansen, The North Face, Salomon, Timberland.comments powered by Disqus