Najczęściej czytane

Rady dla podróżujących samolotem

Każda podróż aeroplanem wiąże się z ryzykiem, jednak technika idzie tak szybko do przodu, że dzięki coraz to nowocześniejszym samolotom pasażerskim unikamy wielu niebezpieczeństw. Mimo to warto być czujnym i zapobiegliwym. Jak się odpowiednio zachować w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu?

Statystyki

Każdego roku na całym świecie blisko 18 tysięcy samolotów pasażerskich startuje i ląduje, przewożąc tym samym prawie ponad 1,6 miliarda ludzi. Prawdopodobieństwo wypadku samolotu jest znacznie mniejsze niż samochodu. Co więcej, znana organizacja ubezpieczeniowa Lloyd’s of London szacuje, że podróżowanie samolotem jest 25 razy bezpieczniejsze niż samochodem.

Rozważne wybieranie linii lotniczych

Pamiętajmy jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Nie wszystkie linie lotnicze są tak samo bezpieczne. Znane  i renomowane linie lotnicze mają znacznie częściej nowoczesne samoloty, których stan techniczny jest na bardzo dobrym poziomie.

Pomyśl, w co się ubierzesz

Katastrofy zdarzają się niezwykle rzadko, ale jednak mają miejsce. Dlatego warto na wszelki wypadek odpowiednio się ubrać. Przed odlotem nie nakładaj na siebie dużej ilości biżuterii, wybierz normalne buty zamiast klapek, zdecyduj się na odzież z długimi rękawami, włóż też długie spodnie (na wypadek pożaru). Skuteczniejszą osłonę zapewni nam na pewno kilka warstw odzieży, przy czym musimy pamiętać, że ciemniejsze kolory bardziej absorbują ciepło. Sznurowane buty będą znacznie wygodniejsze i bardziej praktyczne niż japonki czy sandały, gdyż ochronią stopy przed skaleczeniami czy oparzeniami.

Słuchaj instrukcji

Zawsze przed startem załoga samolotu objaśnia zasady bezpieczeństwa i postępowania w razie wypadku. Wypadek jest statycznie mało prawdopodobny, ale gdyby jednak do niego doszło, zapamiętane informacje okazują się wtedy niezwykle przydatne. Każdy pasażer może zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa, która znajduje się w kieszonce fotela. Badania, które zostały przeprowadzone wśród kanadyjskich pasażerów, pokazały, że niecałe 30 procent pasażerów zapoznało się podczas lotu z instrukcją bezpieczeństwa lub do niej zajrzało. Poświęć trochę czasu na zapamiętanie szczegółów, dotyczących np. otwierania wyjścia awaryjnego czy znalezienia drogi, gdyby w samolocie zgasły światła. Najprostszą metodą jest zawsze policzenie rzędów siedzeń dzielących Cię od wyjścia.

Zabierz ze sobą jak najmniejszy bagaż podręczny. Realnym zagrożeniem dla pasażerów są przedmioty, które podczas lotu mogą wypaść ze schowka bagażowego.

Gdy pojawi się niebezpieczeństwo

Gdy jest dużo dymu, duszących oparów i płomieni, z trudem jesteśmy w stanie wydostać się z samolotu. Najważniejsze to zachować spokój i szukać wyjścia ewakuacyjnego. Załoga samolotu jest odpowiednio przeszkolona na wypadek różnego rodzaju niebezpieczeństw, dlatego zawsze warto słuchać poleceń. Pamiętajmy, że nie zawsze wszystko może przebiegać zgodnie z planem. Mogą pojawić się kłopoty z systemem nagłaśniającym, może powstać zamieszanie itd. Może się też zdarzyć, że pracownicy linii lotniczej będą mówić w obcym Ci języku. Najważniejsze, abyś wiedział, jak się ewakuować w razie zagrożenia. Dlatego przeczytaj koniecznie instrukcję bezpieczeństwa na początku.comments powered by Disqus