Najczęściej czytane

Ślub za granicą - jak go zorganizować?

Ta alternatywna forma cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Pary młode wybierają ją głównie ze względu na egzotykę, wyjątkowe otoczenie oraz możliwość połączenia ceremonii z krótkimi wakacjami w gronie najbliższych. Co warto wiedzieć o przygotowywaniu ślubu za granicą?

Popularne miejsca

Polskie pary najczęściej decydują się na ślub w egzotycznych krajach: Grecji, Włoszech, Chorwacji, na Cyprze, Wyspach Kanaryjskich, Hawajach i Karaibach. Popularne są także europejskie stolice: głównie Paryż i Wiedeń.

 

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od charakteru uroczystości, wielkości przyjęcia i ilości zaproszonych osób. Cena uzależniona jest także od miejsca, długości pobytu oraz dodatkowych atrakcji. Przykładowo, ślub i przyjęcie w Wiedniu dla 10 osób, wraz z 3-dniowym pobytem może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. O ile sama uroczystość nie jest wobec tego bardzo droga w porównaniu z polskimi cenami, o tyle za stroje zapłacimy o wiele więcej – polecamy więc wybrać salon sukien ślubnych w Polsce, a za granicą urządzić sam ślub i (ewentualnie) wesele.

 

Pakiety ślubne

Praktyczną możliwością jest zakup gotowego pakietu ślubnego, obejmującego określone elementy uroczystości. Zależą one głównie od rodzaju ślubu i miejsca jego zawarcia. I tak przykładowo w Grecji, pakiet ślubu cywilnego obejmuje: sprawdzenie, tłumaczenie i legalizację niezbędnej dokumentacji, opłaty administracyjne wraz z wydaniem aktu małżeństwa, rezerwację daty i miejsca ceremonii, koordynację uroczystości oraz bukiet i butonierkę. Jego koszt w zależności od miejsca wynosi ok. 700-1000 euro. Z kolei na Karaibach w cenie ok. 13 tys. złotych otrzymamy: ceremonię ślubną na plaży przy wschodzie lub zachodzie słońca, opiekę konsultanta, certyfikat ślubny, dekoracje, bukiet ślubny, butelkę wina, kolację przy świecach, śniadanie do łóżka, prezent oraz pamiątkowe zdjęcie.

 

Jak zorganizować ślub za granicą?

Pierwszy krokiem jest oczywiście wybór miejsca uroczystości. Następnie należy udać się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, konsulatu lub ambasady danego kraju, aby przygotować odpowiednią dokumentację, uprawniającą do zawarcia ślubu w tym miejscu oraz ważną po powrocie do Polski. Kolejnym krokiem jest rezerwacja terminu ceremonii, a następnie - biletów na podróż oraz hotelu dla odpowiedniej liczby gości (warto poszukać dedykowanych ofert biur podróży czy firm, organizujących śluby za granicą). Samych gości należy zaprosić jak najwcześniej, aby mogli zarezerwować urlop. Można rozważyć zatrudnienie lokalnego konsultanta ślubnego, który pomoże zorganizować uroczystość w wybranym miejscu. Jeśli jest taka konieczność, odpowiednio wcześniej trzeba wyrobić wizę lub paszport. Na samym miejscu uroczystości najlepiej pojawić się minimum 2 dni wcześniej niż goście, aby osobiście dopilnować wszystkich szczegółów.

 

fot. Laurellecomments powered by Disqus