Najczęściej czytane

Europa: ciekawe miejsca

Stary Kontynent obfituje w wiele urokliwych, choć mało znanych zakątków, które warto odwiedzić i sfotografować. Poniżej przedstawiamy dwa z nich.

Czasami warto jest zwrócić spojrzenie w stronę, gdzie nikt inny nie patrzy. Twoi znajomi wybierają się na wakacje do Holandii, Chorwacji, Turcji, a może Hiszpanii? Nie musisz brać z nich przykładu – w Europie nie brakuje mniej ludnych, acz nie mniej malowniczych miejscowości, które zasługują na to, aby je zobaczyć i uwiecznić w pamięci aparatu cyfrowego.

 

Sybin

Sybin jest liczącym 154 892 mieszkańców miastem położonym w środkowej Rumunii. Na jego terenie mieści się wiele ciekawych muzeów, w których można zobaczyć eksponaty niedostępne nigdzie indziej (dla przykładu wymieńmy Muzeum Historyczne, Muzeum Historii Farmacji, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Broni i Trofeów Myśliwskich). Do godnych obejrzenia lokalnych zabytków zalicza się:

  • Basztę Dulgherilor z XIV wieku,
  • Wieżę Ratuszową,
  • Bramę Schodową (Turnul Scărilor),
  • Kościół warowny z XIV w.

Niedaleko Sybinu mieści się Rășinari, niewielka wioska w Karpatach, która wydała na świat dwóch znakomitych intelektualistów: Emila Ciorana (ur. 1911) oraz Octaviana Goga (ur. 1881). Jedna z ulic została ochrzczona imieniem tego pierwszego. Rodzinny dom Emila Ciorana można rozpoznać już z daleka dzięki kamiennej tablicy, na której wyryte jest jego nazwisko, oraz rzucającemu się w oczy popiersiu wyobrażającemu sławnego eseistę.

 

Hanower

Hanower jest miastem położonym nad czarowną rzeką Leine, która krętą wstęgą przerzyna sam środek Dolnej Saksonii. Miejscowość ta nie ma sobie równych w przemyśle związanym ze środkami lokomocji (na jej terenie rozsiane są liczne fabryki produkujące lokomotywy, wagony oraz samochody). Rozległa infrastruktura zapewnia przybywającym z daleka turystom mnóstwo rozmaitych atrakcji. Warto podkreślić, że w mieście odbywają się międzynarodowe targi przemysłowe (słynne Targi Hanowerskie). Prężnie rozwija się tutaj również przemysł chemiczny, włókienniczy, gumowy oraz spożywczy. Zainteresowaniem turystów najbardziej cieszą się następujące zabytki:

  • Uniwersytet Leibniza w Hanowerze,
  • dawny ratusz,
  • Pomnik Janusza Korczaka,
  • Landtag Dolnej Saksonii,
  • Muzeum Krajowe Dolnej Saksonii.

Do Hanower można się udać np. busem (sprawdź: przewozy do Niemiec Pomorskie). Jest wiele działających na tej linii firm transportowych, które oferują przewóz osób.



comments powered by Disqus