Najczęściej czytane

Na majówkę do Niemiec

Czy masz już plany na najbliższą majówkę? Gdzie warto spędzić tych kilka wolnych dni? Jeśli zwrócisz spojrzenie na zachód, odpowiedź nasunie ci się sama: w Niemczech.

Za wyjazdem do Niemiec w celach turystycznych i rozrywkowych przemawiają głównie dwa względy. Po pierwsze, to niedaleko. Po drugie, w kraju Angeli Merkel jest wiele pięknych miejsc do zwiedzenia. Poniżej opisujemy pokrótce dwa z nich.

 

Dortmund

Dortmund jest miastem położnym w zachodniej części Niemiec. Miano jednego z najbardziej rozwiniętych pod względem przemysłowym niemieckich miast zawdzięcza przede wszystkim takim dziedzinom gospodarki jak górnictwo, hutnictwo, produkcja maszyn, części okrętowych oraz masywnych konstrukcji wykorzystywanych do budowy mostów. Ale nie dlatego ta malownicza miejscowość rokrocznie przyciąga setki turystów z całej Europy. O jej walorach turystycznych decyduje przede wszystkim spora liczba zabytków, które można tutaj zobaczyć. W ich liczbie wymienić należy takie obiekty architektoniczne jak: romański kościół św. Piotra, wybudowany w 1169 r.; romańsko-gotycki Kościół Mariacki z 1220 r.; gotycki kościół św. Piotra z XIV w.; ruiny zamku Hohensyburg z 1150 r.; zamek z fosą Haus Bodelschwingh z XII w.; zabudowania dóbr rycerskich Haus Sölde czy Orla Baszta, będąca rekonstrukcją części murów obronnych z XIV w. Wymienione zabytki to zaledwie znikoma część wszystkiego tego, co ma do zaoferowania Dortmund.

 

Bremen

Mimo że Bremen pod względem gospodarczym nie może się równać z potężnym Dortmundem, to jednak na przemysłowej mapie Niemiec stanowi jeden z najlepiej prosperujących ośrodków. Na terenie miasta znajdują się liczne banki oraz siedziby wielu renomowanych przedsiębiorstw. Poza tym Bremen może się poszczycić największym portem morskim w Niemczech.

Jeśli chodzi o liczbę zabytków oraz innych godnych uwagi atrakcji turystycznych, wymienić należy przede wszystkim następujące:

  • Kościół ewangelicki Najświętszej Maryi Panny
  • gotycki ratusz z XV wieku,
  • romańska katedra św. Piotra
  • posąg Rolanda, bohatera „Pieśni o Rolandzie”
  • kamienice z XVI-XVII wieku,
  • dzielnica rybacka Schnoor,
  • rynek Starego Miasta,
  • dom cechowy Schütting z XVI wieku
  •  ulica Böttcherstraße z lat 20. XX wieku.

 

Czym pojechać?

Najdogodniej będzie skorzystać z usług transportowych firmy Beata Bus, oferującej przewozy do Niemiec. Podróż komfortowym busem jest znacznie przyjemniejsza niż pociągiem, poza tym wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami.comments powered by Disqus