Najczęściej czytane

Narodowe Muzeum Gier Video

Jeśli wybieracie się niebawem do USA i jesteście namiętnymi miłośnikami gier komputerowych, powinniście dodać do swojego planu podróży innowacyjne Narodowe Muzeum Gier Video. Instytucja ta została powołana do życia w mieście Fresno w Teksasie.

Założyciele muzeum chcą zachować dla kolejnych pokoleń najważniejsze przedmioty, aplikacje oraz anegdoty z historii branży gier video. W jego pomieszczeniach dokładnie prześledzicie, jak fascynującą ewolucję ten rodzaj rozrywki przeszedł od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W muzeum można do woli grać w klasyki z minionych dekad.    

Jakie wyjątkowe atrakcje czekają na was w tym miejscu? W jednym z pomieszczeń będziecie mogli prześledzić całą historię rozwoju konsol do gier video i poćwiczyć na legendarnej konsoli Magnavox Odyssey. U wejścia powita was gigantyczna figurka Super Mario. Odrębne powierzchnie wystawiennicze poświęcone są takim wynalazkom jak myszki komputerowe lub joysticki. Będziecie mogli podziwiać niepowtarzalna kolekcję myszek komputerowych od Atari. Kiedyś producent ten miał wiele do powiedzenia na rynku sprzętu do gier. Wystawiane są nie tylko produkty retro, ale także nowe myszki, które mogą czymś pomysłowym zapisać się w historii (niektóre dostępne nawet w Polsce na Gamera.pl). Rozbudowany dział poświęcony jest sprzętowi komputerowemu – każda historyczna generacja PC została przedstawiona w bardzo drobiazgowy sposób. Dużo uwagi skupiono nie tylko na samych komponentach, takich jak procesory czy karty graficzne, ale także na procesach produkcyjnych. Największe pomieszczenie dedykowane zostało automatom do gier – zgromadzono tutaj rekordową liczbę tych urządzeń; możecie na nich zagrać między innymi w kultowy Joust.        

Na terenie Narodowego Muzeum Gier Video możecie uczestniczyć w szeregu imprez specjalnych, poświęconych na przykład rocznicom wydania klasycznych gier lub premierom zupełnie nowych produktów dla graczy. Dzieci mogą brać udział nawet w obozach letnich organizowanych przez NVM. W miejscu tym realizowane są wyśmienite programy edukacyjne, które odsłaniają przed dziećmi i starszą młodzieżą sekrety programowania i budowy urządzeń komputerowych. Od czasu do czasu muzeum staje się areną nocnych turniejów dla e-sportowców.

Muzeum zlokalizowane we Fresno przy ulicy North Dallas Parkway otwarte jest dla gości bez rezerwacji we wszystkie dni tygodnia. Ceny wstępu wahają się od 10 do 12 dolarów. Na życzenie w cenie biletu goście mogą zostać oprowadzeni po wszystkich pomieszczeniach w towarzystwie wyszkolonego przewodnika. Co ciekawe, każdy może zostać także honorowym członkiem muzeum. Za drobną roczną opłatą można regularnie korzystać z należącego do tej instytucji sprzętu. Nie jest to na pewno opcja dla gości z Polski, ale dla lokalnych fanów gier taka możliwość bez wątpienia ma istotną wartość.

Statystyki odwiedzin Narodowego Muzeum Gier Video rosną z roku na rok. Jego założyciele podkreślają, że przygotowują w najbliższych latach dosyć mocną rozbudowę swoich kolekcji, aby instytucja mogła pomieścić jeszcze więcej gości, a zarazem zaoferować bogatszy program. Nowe obiekty wystawiennicze poszukiwane są w wielu zakątkach świata.comments powered by Disqus