Najczęściej czytane

W drodze na szczyt: co zabrać w góry?

Droga na szczyt nie może być usłana różami. Wiedzą o tym doświadczeni alpiniści, którzy swoje osiągnięcia okupują forsownym wysiłkiem, a nierzadko nawet ofiarami z własnego zdrowia. Im większy bagaż, tym trudniejsza staje się wspinaczka. Dlatego też w góry należy zabierać tylko to, co konieczne.

1. Podręczna apteczka

Nigdy nie wiadomo, co może ci się przytrafić. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą następujące przedmioty:

  • 2-3 bandaże,

  • plaster z opatrunkiem,

  • jeden mały plaster na rolce,

  • gotowe opatrunki wyjałowione,

  • bandaż elastyczny,

  • chustę trójkątną,

  • wodę utlenioną,

  • ochronne rękawiczki lateksowe,

  • aluminiową folię termiczną.

 

2. Odpowiednia odzież i obuwie

Prognozy pogody nie zawsze się sprawdzają, poza tym na szlaku może się okazać, że wiatr jest o wiele bardziej przenikliwy, niż to sobie wyobrażałeś jeszcze w domu. Dlatego warto wziąć ze sobą odpowiednią odzież, która uchroni cię przed zimnem i pozwoli ci w pełni korzystać ze wszystkich korzyści wysokogórskiej włóczęgi. Mam tu na myśli przede wszystkim odzież przeciwdeszczową i wiatrochłonną, ale również ciepłe swetry, bluzy, kalesony itp. Zimą bezwzględnie należy wziąć ze sobą termoizolacyjną czapkę, rękawiczki, a także pełne obuwie sięgające poza kostkę.

 

3. Przydatne urządzenia

Elektronika ułatwia życie nie tylko w miejscach zabudowanych, ale w szczególności — wśród dzikich uroczysk, dokąd nie sięga nawet najsłabsze echo ludzkiego głosu. Gdy słońce skryje się za horyzontem, a wokół ciebie zgęstnieją nieprzeniknione ciemności, wielką pociechą będzie fakt, że w każdej chwili możesz wyjąć z plecaka latarkę i rozproszyć mrok jasną smugą światła. A co jeśli przydarzy ci się wypadek i nie będziesz mógł wrócić do schroniska o własnych siłach? W takiej sytuacji niewątpliwie przyda ci się telefon komórkowy. Ważne, abyś zapisał w pamięci numer kontaktowy do kogoś z Twojej rodziny i opatrzył go skrótem „ICE” — ułatwi to ratownikom sprawę w razie nieprzewidzianych trudności. Ponadto powinieneś zaopatrzyć się w kompas bądź w GPS.

 

4. Prowiant

Łazęgowanie po górach z całą pewnością przyprawi cię o dotkliwy głód. Dlatego niezbędnym must have każdego turysty jest odpowiednie pożywienie i należyta ilość zimnych oraz ciepłych napojów. Oprócz kanapek weź ze sobą coś wysokoenergetycznego, np. jakieś słodycze i orzeszki.

 

5. Inne rzeczy

Warto zabrać ze sobą również następujące rzeczy, które nie zaliczają się do żadnej z wyżej wymienionych kategorii:

Co więcej? Zdaje się, że wymieniliśmy wszystkie podstawowe rzeczy, które powinny składać się na ekwipunek każdego górołaza. Jeśli jesteś ciekawy, jak wyglądają górskie eskapady i co jeszcze może się w nich przydać, zachęcamy do sięgnięcia po literaturę specjalistyczną, w której znajdziesz odpowiedź na każde z Twoich pytań.comments powered by Disqus