Najczęściej czytane

ABC wspinaczki wysokogórskiej. Poradniki dla górołazów

Góry oferują nam wiele niezapomnianych przeżyć, pięknych widoków i moc adrenaliny. Są jednak wymagające. Dlatego na każdą kolejną wyprawę musimy, oprócz zwykłego bagażu, zabierać ze sobą także bagaż wiedzy.

Z nim jednak zarówno wyprawy trekkingowe, jak i wspinaczka skałkowa pozostaną fascynujące i bezpieczne, a my nie nadużyjemy gościnności gór. Co przeczytać przed wejściem na szczyt? Wybraliśmy najciekawsze pozycje z obszernego zbioru dostępnego na stronie http://livro.pl/ksiazki/sport-i-wypoczynek/turystyka-gorska.html.

 

Góry. Wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu”, Kurt Hanson, Don Graydon

Monumentalna pozycja książkowa, w której każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno początkujący, jak i wytrawny górołaz. Zawiera wiele cennych wskazówek. Dowiemy się z niej, co zabrać ze sobą na prostą wycieczkę górską, ale poznamy też wiele technicznych rad alpinistycznych i wspinaczkowych. Lektura nie na darmo zresztą nazywana jest „górską biblią”. Stanowi bowiem uniwersalne kompendium wiedzy, przydatne na każdym poziomie zaawansowania.

 

Wspinaczka. Jak poprowadzić VI.4”, Eric. J Hörst

VI.4 to typ jednej najtrudniejszych dróg wspinaczkowych. Hörst przekonuje jednak, że przy odpowiednim treningu fizycznym i mentalnym, każdy jest w stanie osiągnąć taką formę oraz umiejętności, które pozwolą mu poprowadzić ją z sukcesem. Autor porusza wszystkie aspekty, których opanowanie jest ku temu niezbędne, począwszy od odpowiedniego odżywiania, aż po budowanie ścianki. Narracja jest bardzo przejrzysta i nie pozostawia niejasności, a do tego Hörst nie skąpi nam dowcipów, co sprawia, że czyta się ją jeszcze lepiej.

 

Wspinaczka. Praktyczny podręcznik”, John Long

Świetnie sprzedający się klasyk i doskonale opracowana baza wiedzy na temat wspinaczki skałkowej. Absolutny numer jeden dla wszystkich tych, którzy mają zamiar rozpocząć przygodę ze wspinaniem i rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie. Dzięki tej książce poznamy elementarne zasady wspinaczki, dowiemy się o różnicach między wspinaniem tradycyjnym, a sportowym, zgłębimy tajniki sprzętu. Autor wiele miejsca poświęca też zagadnieniu bezpieczeństwa, i z pewnością możemy mu w tej kwestii zaufać, bo John Long to stary wyjadacz tras wspinaczkowych.

 

Lawiny. Poradnik dla narciarzy i wspinaczy”, opracowanie zbiorowe

Za tą praktyczną lekturą stoi Wydawnictwo Tatrzański Park Narodowy. Książka dotyka bardzo istotnego zagadnienia bezpieczeństwa w górach. Jak sama nazwa wskazuje, skupia się konkretnie na zagrożeniu lawinowym. To obszerny poradnik zarówno dla narciarzy i turystów, jak i obeznanych z terenem taterników. Uświadamia, że zagrożenie lawinowe nigdy nie jest warte zeru. Uczy jednak, jak zachowywać się w górach, by zminimalizować je na tyle, na ile jest to możliwe.comments powered by Disqus