Najczęściej czytane

Czy nowoczesna infrastruktura budowlano-przemysłowa może się dobrze komponować za przedwojennymi budowlami i zabytkami architektonicznymi? Poznaj dwie twarze Hamburga – historyczną i współczesną.

We współczesnej Europie jest wiele miast, które łączą w sobie klasyczną nowoczesność powojennej zabudowy oraz historyczny wdzięk "starówek i zabytkowych rejonów miasta. Do najbardziej charakterystycznych miejsc tego typu należy niewątpliwie Hamburg, w którym przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się przenikają.

 

Dwa światy Hamburga

Ta unikatowa zabudowa, wynikająca z jednej strony z tragicznych skutków II wojny światowej, a z drugiej z niebanalnego zamysłu architektów, jest przyczyną wspaniałej konstrukcji urbanistycznej Hamburga. Podziwianej i docenianej nie tylko przez znawców architektury, ale i zwykłych turystów, którzy przyjeżdżają tu w celach typowo rozrywkowych, kulturowych lub sportowych. Do miasta zjeżdżają się bowiem zarówno miłośnicy dobrej zabawy przy muzyce – na koncerty, recitale lub do opery, fani muzeów, teatrów i galerii sztuki oraz sportowi kibice. Także w Polsce nie brakuje osób, które chętnie odwiedzają Hamburg ze względu na jego turystyczne i kulturowe walory lub po prostu z racji posiadanej tutaj pracy. W większości przypadków polskich podróżników wiozą specjalne busy do Niemiec, co jest rozwiązaniem i tańszym i wygodniejszym niż samotna podróż samochodowa.

 

Historyczne miasto

Hamburg to miejscowość, w której historia skupia się przede wszystkim na zabytkowym centrum miasta, które mocno ucierpiało po II wojnie światowej i zostało częściowo odbudowane. Obecnie do dyspozycji turystów pozostają takie zabytki jak ratusz z końca XIX wieku, kościoły św. Katarzyny, św. Piotra, św. Mikołaja, św. Jakuba i św. Michała, które sytuują się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, budynek Giełdy Hamburskiej z XVII wieku oraz Muzeum Historii Hamburga. Na uwagę zasługuje również tutejszy Teatr Narodowy, który działa nieprzerwanie od 1767 roku, budynek stoczni Blohm & Voss AG oraz zabytkowa dzielnica portowa położona nad Łabą.

 

Nowoczesne miasto

Naprzeciwko historycznego Hamburga leży z kolei jego nowoczesna odsłona – modernistyczne wielkie wieżowce, osiedla mieszkalne z jednakową zabudową, olbrzymie budynki z płyty i szkła, stadiony, hale sportowe i koncertowe, boiska, parki i różnorodne tereny rekreacyjne. Hamburg przyciąga turystów swoją rozbudowaną bazą kulturową, teatrami, muzeami (jest ich tu ponad 50!), operami (łącznie ponad 310 scen teatralnych); bazą sportową – działa tu kilka klubów siatkarskich, koszykarskich i piłkarskich; rozrywkową – w Hamburgu odbywają się cykliczne imprezy muzyczne, koncerty, festiwale, występy kabaretowe, parady. To największe po Londynie centrum musicalowe w Europie i trzecie na świecie. W Hamburgu działają również ogrody zoologiczne oraz parki botaniczne stanowiące fantastyczną atrakcję dla dzieci.

 

W Polsce przewozami do Hamburga zajmuje się między innymi firma Beata Bus, gwarantująca komfortowy przewóz osób do Niemiec.comments powered by Disqus