Najczęściej czytane

Pupil w podróży – jak przewozić zwierzęta na pokładzie samolotu

Samolot to obecnie coraz chętniej wybierany środek transportu. Podróż nim jest szybka, komfortowa i z roku na rok coraz tańsza i przystępniejsza. Wystarczy zabukować bilet za pośrednictwem Internetu, dokonać wirtualnej odprawy i już można cieszyć się zbliżającym lotem.

Nie dla wszystkich jednak latanie jest takie proste. Podróżni chcący zabrać w podniebną podróż swoich pupili nie zawsze są mile widziani na pokładzie samolotu.

Choć przewoźnicy dokładają wszelkich starań, by zapewnić swoim klientom komfort i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, wiele linii lotniczych wciąż nie jest zbyt przyjaźnie nastawiona do przewozu zwierząt. Większość tanich linii pozwala przebywać na pokładzie samolotu jedynie psom przewodnikom, które towarzyszą osobom niewidomym. Również drożsi przewoźnicy umożliwiają podróż zwierzętom jedynie pod pewnymi warunkami. Korzystając z usług LOT’u można zabrać ze sobą psa, kota lub tchórzofretkę, które w zależności od wagi i celu podróży przebywać będą w luku bagażowym lub wraz z pasażerem. Lufthansa oraz Air France pozwalają na przewóz małych psów oraz kotów w kabinie pasażerskiej, a większym zwierzętom zapewniają transport w odpowiednich pojemnikach umieszczonych w klimatyzowanych lukach bagażowych, natomiast Norwegian oferuje czworonożnym pupilom wyłącznie luki bagażowe. Najbardziej liberalną pod tym względem linią lotniczą wydaje się być Air Berlin, którego samolotami mogą podróżować wszystkie zwierzęta domowe z wyjątkiem gryzoni oraz gadów.

Chcąc podróżować samolotem ze swoim pupilem należy więc dobrze rozeznać się w polityce wybranego przez siebie przewoźnika i odpowiednio wcześnie poinformować go o dodatkowym pasażerze. Choć większość linii lotniczych pozwala na przewóz małych zwierząt domowych, ilość przeznaczonych dla nich miejsc jest, ze względów bezpieczeństwa, bardzo ograniczona i zależy w dużej mierze od wielkości maszyny oraz wybranej przez klienta trasy. Lecąc na przykład z Polski do Wielkiej Brytanii samolotem LOT’u pasażer nie będzie mógł trzymać swojego czworonoga w kabinie, gdyż na tej trasie może on podróżować jedynie jako cargo w luku bagażowym. Aby uniknąć sytuacji, w której przewoźnik odmówi przyjęcia na pokład zwierzęcia, właściciel powinien zapoznać się ze wszystkimi obowiązującymi zasadami i pojawić się na lotnisku z dużym wyprzedzeniem. Warto również poinformować personel pokładu o chęci zabrania ze sobą zwierzaka, gdyż podróż pupila wymaga również z ich strony dużych przygotowań.

Aby bezproblemowo przejść przez odprawę i móc cieszyć się lotem w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela, należy zadbać o to, by zwierzę spełniało wszystkie podane, zarówno przez przewoźnika, jak i kraj docelowy, wymagania. Przede wszystkim zawsze należy udać się do weterynarza w celu sprawdzenia kondycji zwierzęcia i uzyskania ewentualnych porad w sprawie transportu. Lekarz z pewnością będzie w stanie udzielić wszelkich informacji dotyczących wymaganych w danym kraju badań oraz szczepień. Należy również upewnić się, czy czworonożny podróżnik posiada ważny paszport oraz mikroczip, bez którego nie będzie w stanie przekroczyć granicy kraju. Kontrola graniczna oraz linie lotnicze bardzo mocno przestrzegają zasad związanych z przewozem zwierząt, dlatego, aby uniknąć kłopotów, właściciel powinien upewnić się, czy jego towarzysz spełnia wszystkie wymagania.

Również sposób transportowania zwierząt jest istotny. Właściciele muszą zadbać o odpowiednio duże transportery, które równocześnie pozwolą zwierzęciu na swobodę, jak i gabarytowo spełnią wymagania przewoźnika. Przed pojęciem decyzji o zabraniu ze sobą pupila należy sprawdzić dopuszczalne przez linie lotnicze wymiary oraz maksymalną wagę, jaką zwierzę może posiadać, by móc podróżować w kabinie pasażerskiej.

Najważniejsze dla właściciela powinno być jednak to, by jego zwierzak czuł się w samolocie komfortowo, a podróż nie była dla niego drogą przez mękę. Przemieszczanie się samolotem zasadniczo różni się od jazdy samochodem lub pociągiem i dla nieprzystosowanych czworonogów taka zmiana otoczenia może być dość niekomfortowa, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie latały. Warto przed podróżą przyzwyczaić pupila do przemieszczania się w transporterze. Można w tym celu zachęcić go do spania w pojemniku, aby stał się on dla niego przestrzenią przyjazną. Wybrany transporter powinien zapewniać cyrkulację powietrza, umożliwiać zwierzęciu swobodny ruch i pozwolić mu na przybranie wygodnej pozycji do spania.

Podróż samolotem z czworonogiem, choć zdecydowanie szybka, nie należy do najłatwiejszych, szczególnie ze względu na bardzo restrykcyjne przestrzeganie wymagań przewoźników. Nim podejmie się ostateczną decyzję warto przemyśleć, czy inny środek transportu lub też pozostawienie zwierzęcia pod czyjąś opieką nie będzie zarówno dla właściciela, jak i pupila lepszym rozwiązaniem.


 

Artykuł opracowany przy współpracy z http://hrownia.pl/.


Źródła:

https://www.skyscanner.pl

https://www.esky.pl

http://www.lot.com

 comments powered by Disqus