Najczęściej czytane

Kraków – jedno z największych miast Polski. O jego walorach rozpisują się przewodniki, podręczniki szkolne, czy encyklopedie. Jest też nie mniej popularny wśród zagranicznych turystów, którzy co roku licznie przybywają, aby podziwiać to miasto.

O wyjątkowości Krakowa świadczy wiele. Dla jednych będzie to Rynek Główny, dla drugich Smok Wawelski, dla jeszcze innych liczne muzea i zabytki. Nic więc dziwnego, że wciąż zachwyca swym niesłabnącym blaskiem kolejne pokolenia.

 

Mówiąc o atrakcjach turystycznych, nie sposób pominąć chyba najbardziej charakterystycznej dzielnicy Krakowa, jaką jest Kazimierz. Można spotkać tu dosłownie wszystko – kolorowe knajpki, dobre restauracje, bogatą bazę noclegową, obiekty sakralne, muzea i wiele innych. Przede wszystkim należy wspomnieć, że Kazimierz niegdyś był niezależnym miastem. To tu przesiedlono ludność żydowską z centrum Krakowa, co było istotnym wydarzeniem z historycznego punktu widzenia. Kazimierz stał się wówczas miejscem współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej.

 

W okresie zamieszkiwania Żydów na tych terenach, powstało wiele synagog, które przetrwały do dziś. Wśród nich należy wymienić synagogę Remu, Tempel i Starą Bożnicę, w której dodatkowo mieści się obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jako odrębne miasto posiadało również swój ratusz, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Etnograficznego.

Niestety również i Kazimierza nie ominęło piekło wojny. Pod okupacją niemiecką miasto opustoszało i zostało doprowadzone do ruiny. Dopiero niedawno w bardzo krótkim czasie zaczęło na nowo ożywać. Obecnie można nadal poczuć klimat dawnych lat przeplatający się z nowoczesnością. Na Kazimierz licznie ściągają turyści, studenci i seniorzy, tak więc można śmiało powiedzieć, że jest to miejsce otwarte na wszystkich. Obecnie w Krakowie żyje ok. 150 Żydów, których przy odrobinie szczęścia można spotkać w swych tradycyjnych strojach. Nie bez powodu mówi się o Kazimierzu, jak o miejscu kontrastów, ale i równoczesnej harmonii.

 

To, co przesądziło o rozgłosie tej dzielnicy, to przede wszystkim odbywający się latem Festiwal Kultury Żydowskiej oraz „Lista Schindlera” - film Stevena Spielberga nagrodzony Oscarami. Między innymi dzięki tym wydarzeniom, Kazimierz gwałtowanie zyskał na sławie. Festiwal odbywa się cyklicznie już od 1988 roku – jest to jedna z najważniejszych imprez krzewiących kulturę żydowską. W ramach wydarzenia odbywa się wiele koncertów i wystaw, tak więc warto przyjechać tu właśnie latem.

 

Na wyróżnienie zasługuje też fakt, że Kazimierz jako część Krakowa został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ma status pomnika historii.

 

Kazimierz mimo przeżywania obecnie swojego złotego okresu, jak najbardziej przygotowany jest na przyjęcie wielu turystów. W całym Krakowie nie brakuje bogatej bazy hoteli, pensjonatów czy hosteli. Rezerwując hotel w Krakowie warto wziąć pod uwagę noclegi w centrum miasta. Jeśli szukacie niedrogiego rozwiązania, to Hotel Royal powinien spełnić powyższe wymagania.

 

Planujesz wycieczkę do Krakowa? Zapoznaj się z ofertą Hoteli WAM.comments powered by Disqus