Najczęściej czytane

Stolica Czech to jeden z najpopularniejszych turystycznych punktów na świecie. Nic w tym dziwnego: Praga zachwyca niepowtarzalnym klimatem, tworzonym przez staromiejską architekturę, klimatyczne uliczki i zabytki z przełomu wieków. Które miejsca szczególnie warto zobaczyć?

Stare Miasto

Ratusz z wieżą widokową, staromiejskie uliczki z gotyckimi i renesansowymi kamienicami oraz jeden z najsłynniejszych praskich zabytków: XV-wieczny zegar Orloja, wybijający godzinę z pokazem mechanicznych figur. Warto zobaczyć również Kościół Marii Panny, do którego wchodzi się... przez kamienicę!


Most Karola i Trakt Królewski

Dla wielu osób właśnie on stanowi symbol miasta. Niestety, z tego względu jest stale oblegany przez turystów – jeśli chcemy ich uniknąć, najlepiej wybrać się na spacer we wczesnych godzinach porannych lub późną nocą. Kamienny most z XIV wieku strzeże kilkanaście gotyckich figur, zaś z obu stron znajdują wieże, będące dawnym elementem fortyfikacji. Przechodząc przez most od strony Starego Miasta, trafimy na Malą Stranę – mniej zatłoczoną niż starówka, za to z równie pięknymi kamienicami i zabytkowymi, klimatycznymi ulicami.


Zamek na Hradczanach

Największa tego typu budowla na świecie! Obecnie rezyduje w nim czeski prezydent. Warto udać się tu w południe, aby zobaczyć uroczystą zmianę warty. W obrębie wzgórza znajduje się ogród zamkowy, mury obronne, podgrodzie, Katedra Św. Wita oraz słynna Złota Uliczka.


Wzgórze Wyszehradzkie

Mniej popularne turystycznie, ale równie ciekawe i urokliwe. To tu według legend narodziła się Praga, tutaj też mieścił się drugi zamek królewski. Obecnie znajdują się w tym miejscu ruiny dawnej twierdzy, Kościół św. Piotra i Pawła oraz Cmentarz Wyszehradzki.


Muzeum Alfonsa Muchy

Punkt obowiązkowy dla miłośników secesji i art noveau, która z powodzeniem wchodzi dziś do sztuki użytkowej. Muzeum znajduje się na Starym Mieście, na ul. Kaunskiej 7.


Dzielnica żydowska Josefov

Miejsce przylegające do starówki, oferujące spacer urokliwymi uliczkami śladem Franza Kafki, ekspozycje w synagogach i Praskim Muzeum Żydowskim, a także wizytę na dawnym cmentarzu żydowskim. Mieści się tu najstarsza działająca synagoga w Europie – Staronova.


Wycieczki do Pragi

Jeśli planujemy kilkudniowe zwiedzanie czeskiej stolicy, możemy wybrać wyjazd zorganizowany, obejmujący wszystkie wymienione wyżej atrakcje. Jeśli jednak wolimy większą swobodę, warto samodzielnie zaplanować trasę zwiedzenia. Jako opcję szybkiego, wygodnego dojazdu polecamy busy do Pragi firmy Dreamcab.comments powered by Disqus