Najczęściej czytane

Wybierasz się do Pragi, ale nie masz własnego samochodu lub nie chcesz jechać autem? Sprawdź, jaki środek transportu warto wybrać i przeczytaj najważniejsze informacje przed wyjazdem!

Jak tanio dojechać do Pragi?

Do wyboru mamy kilka opcji: pociąg, autokary lub busy, wyruszające z największych polskich miast. TLK/EIC kursują na dwóch trasach: Kraków – Bohumin oraz Warszawa – Wiedeń z wagonami do Pragi. Do dyspozycji mamy też EuroNight relacji Moskwa – Praga, jadący przez Katowice. Minusem tego rozwiązania z pewnością jest ograniczona ilość połączeń oraz cena, zwłaszcza w ostatniej opcji. Warto wspomnieć, że niektóre trasy są bardzo wydłużone – w skrajnych przypadkach podróż trwa nawet ponad 30 godzin!

Alternatywą dla pociągów mogą być prywatne autokary i busy, odjeżdżające z takich miast, jak Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Leszno, Wrocław, Warszawa czy Łódź. W przypadku Małopolski polecamy prywatne busy Kraków Praga. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt oraz wygodne warunki podroży: mamy co prawda nieco mniej miejsca na nogi, ale jedziemy szybciej, a dodatkowego komfortu doświadcza standardowa w takich pojazdach klimatyzacja. Warto wspomnieć, że niektóre firmy oferują możliwość wynajmu całego busa z Krakowa do Pragi – to dobre rozwiązanie w przypadku szkolnych lub firmowych wycieczek.

 

Zwiedzanie Pragi – co warto wiedzieć?

Walutą obowiązującą w Czechach jest korona (KCZ), stanowiąca odpowiednik +/- 0,16 zł. Ceny nie odbiegają znacząco od tych w Polsce, choć warto pamiętać, że w okolicach starówki jest nieco drożej, zwłaszcza jeśli chodzi o gastronomię i pamiątki. Wybór noclegów jest ogromny, zaczynając od hosteli (od 40 zł za miejsce w pokoju wieloosobowym), poprzez pensjonaty (100-120 zł za pokój dwuosobowy), aż po luksusowe hotele, gdzie cena może sięgać kilkuset złotych, w zależności od lokalizacji. Ze względu na dużą ilość turystów warto rozejrzeć się za miejscem noclegowym kilka tygodni wcześniej, aby zarezerwować miejsce. Dotyczy to zwłaszcza lata, kiedy Praga przeżywa prawdziwe oblężenie zwiedzających.

Pogoda w Czechach jest zbliżona do tej w Polsce – nie musimy więc przygotowywać się na duże różnice temperatur. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, najlepiej wybrać porę wczesnowiosenną lub późną jesień. W lato ochłodzi nas słynne czeskie piwo, natomiast podczas zimy będziemy mieli okazję trafić na świąteczny jarmark i grzane wino, sprzedawane na ulicach miasta. Każda pora roku jest pod pewnym względem atrakcyjna: najlepiej więc wybrać czas, odpowiadający indywidualnym preferencjom.comments powered by Disqus