Najczęściej czytane

Wyprawa na Bałkany, jeśli się na taką zdecydujemy, będzie dla nas niesamowitym przeżyciem. Różnorodność kulturowa i etniczna, niezwykła dzika przyroda, piękne krajobrazy, a także skomplikowana i dramatyczna historia czynią tę krainę wyjątkowym miejscem na mapie Europy.

Kilkutygodniowe wakacje w Grecji czy Chorwacji to stanowczo za mało, by móc powiedzieć, że poznało się Bałkany. Obszar ten zajmuje około 470 km kw., a prawdziwe jego serce stanowią takie kraje, jak Serbia, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria czy Macedonia – destynacje, które zdecydowanie rzadziej widnieją w spisie najpopularniejszych wycieczek od biur podróży. Dlatego, jeśli mamy zamiar zwiedzić Bałkany, to najlepiej zrobić to z rozmachem, organizując dłuższą podróż, lub wracać do tego regionu podczas kolejnych wyjazdów, by móc odwiedzić różne miejsca. Które wybrać w pierwszej kolejności?


Słowenia

Północna granica Bałkanów jest jedynie umowna, dlatego Słowenię często wymienia się jako jeden z krajów bałkańskich, choć geograficznie nie leży on na obszarze Półwyspu. Kojarzenie Słowenii z Bałkanami wynika głównie z tego, że jest ona państwem byłej Jugosławii, na tle jej pozostałych państw najbardziej zresztą rozwiniętym i zamożnym. Przede wszystkim jednak to kraj bardzo ciekawy z podróżniczego punktu widzenia. Jeśli właśnie tam rozpoczynamy naszą bałkańską przygodę, warto oczywiście pojechać do stolicy – Lublany. Turyści często odwiedzają też Koper i Piran, miasta nadmorskie będące wakacyjną alternatywą dla wybrzeży Chorwacji czy Włoch. Nie zapominajmy jednak o innych słoweńskich perłach. Jedną z nich jest Maribor, miasto, w którym skosztujemy najlepszego słoweńskiego wina i zobaczymy najstarszą winorośl w Europie.


Dalmacja

Dalmacja jako kraina historyczna obejmuje część Chorwacji, a także niewielkie fragmenty Bośni i Hercegowiny oraz wybrzeże Czarnogóry. Ośrodki turystyczne znajdujące się po stronie chorwackiej od pewnego czasu stanowią popularny kierunek polskich urlopowiczów. Ci najchętniej przyjeżdżają do Dubrownika, Zadaru, a także na wsypy Hvar, Dugi Otok i Kroculę. Niewielkie skrawki Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry wliczone w obszar Dalmacji to miasto Neum (BiH) oraz malowniczy Kotor (Czarnogóra). Tereny te to raj dla żeglarzy.


Bośnia i Hercegowina

Wielu uważa, że najpiękniejszym miejscem na całych Bałkanach jest właśnie Mostar, którego symbol – wielowiekowy, kamienny most - przyciąga rokrocznie niebotyczne ilości turystów. To kolorowe, wieloetniczne miasto, o wyjątkowym orientalnym klimacie położone jest na trasie z Dubrownika do Sarajewa. Jeśli więc akurat stamtąd wybieramy się do stolicy Bośni i Hercegowiny, nie możemy przejechać obok Mostaru obojętnie. O ile jednak większość turystów wybierze na zwiedzanie właśnie te dwa miejsca – Mostar oraz Sarajewo - to bardziej ciekawscy podróżnicy powinni zapuścić się w mniej znane lub nieco zapomniane rejony, takie jak piękne miasto Počitelj, spokojny Balgaj czy też Andrićgrad.


Serbia

Stolica Serbii – Belgrad - to Bałkany w pigułce. Mówi się, że to tam najbardziej wyrazisty kontrast tworzą ciemne i jasne strony tego niesamowitego regionu. Dlatego będąc w Serbii, kierujmy się najpierw na stolicę, ale nie zapominajmy też o innych miastach. Po Belgradzie koniecznie odwiedźmy Nisz, miejsce przecięcia się dawnych szlaków handlowych i bardzo ważny ośrodek militarny starożytnego imperium Rzymian.


Czarnogóra

Wiemy już, że na czarnogórskim wybrzeżu znajdziemy odpowiednie miejsce na plażowy wypoczynek – to rejon zatoki Kotorskiej, a poza tym także Budva, Bar czy Ulcinj – miasto posiadające najdłuższą plażę w kraju. Czarnogórą warto jednak zainteresować się głównie z perspektywy wspinaczek. Jednym z najpiękniejszych terenów górzystych jest tam pasmo Durmitor i Park Narodowy Durmitor, gdzie podziwiać możemy kanion Tary – drugi co do głębokości na świecie. Kto zaś waha się pomiędzy leniuchowaniem na plaży a wyprawą w góry, być może powinien wybrać pobyt nad Jeziorem Szkoderskim?


Albania

Wybrzeże Albanii to chyba najpiękniejszy nadmorski obszar na Bałkanach. Miasta takie jak Wlora, Himara, Dhermi i Saranda to nie tylko znane kurorty wypoczynkowe, ale też miejsca pełne zabytków, ruin i fascynujących zakątków. Piękno Albanii nie kończy się jednak na Riwierze. Im dalej w głąb lądu, tym ciekawsze rejony będziemy przemierzać, a górski obszar ukaże nam wiele zakątków nieodkrytych przez turystów.


Macedonia

Macedonia, podobnie jak Albania, jest kolejnym, nieodkrytym jeszcze i niewyeksploatowanym turystycznie krajem Bałkanów. Chociażby z tego względu warto czym prędzej go odwiedzić, zanim sytuacja ta ulegnie zmianie. Oprócz Skopje, stolicy, powinniśmy pomyśleć o wycieczce do takich miast, jak Ochryda, Bitola czy Priłep.


Bułgaria, a później – Grecja czy Rumunia?

Jeżeli czas w Bułgarii mamy spędzić nad Morzem Czarnym, wybierzmy Tsarevo, spokojne miasto wypoczynkowe, będące alternatywą dla większych bułgarskich kurortów. Bułgarską kulturę najlepiej poznawać zaś w takich miejscach, jak Warna, Stara Zagora, Płowdiw i, rzecz jasna, Sofia. Amatorom górskich wycieczek polecić należy góry Pirin, Rodopy oraz Riłę.

Aby całkowicie i niezaprzeczalnie zaliczyć Bałkany, powinniśmy wybrać się też do europejskiej części Turcji oraz do Grecji – choć tam wielu z nas pojedzie nie myśląc pewnie o pozostałych krajach Półwyspu. No i pozostaje jeszcze Rumunia, która, podobnie jak Słowenia, nie zawsze jest uznawana za obszar Bałkanów, aczkolwiek także warto do niej pojechać. Planując wyprawę nie zapominajmy o Kosowie – najmłodszym państwie świata, którego niepodległość wciąż nie przez wszystkich jest uznawana.

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus