Najczęściej czytane

Sztuka taniego latania – jak szukać lotów w dobrych cenach?

Od tego, czy uda nam się znaleźć tani lot bardzo często zależy cała planowana podróż. Niektórzy najpierw szukają tanich biletów i lecą akurat tam, gdzie im się najbardziej opłaca. Na przykład za 30 złotych do Paryża. Lub za 50 zł do Brukseli, itd. Jak, gdzie i kiedy szukać tanich biletów lotniczych?

Ci, którzy latają rzadko lub dopiero zaczynają podróżować na całego z uwzględnieniem latania, mogą czuć się nieco skonfundowani. Słyszą bowiem o tym jak to znajomi i znajomi znajomych polecieli gdzieś, kiedyś za kilkadziesiąt złotych, a wtedy i wtedy udało im się nawet kupić bilet lotniczy za symboliczną kwotę, na przykład 5 złotych. Wpisują więc w pierwszą lepszą wyszukiwarkę lotów swoją wybraną trasę (wcale nie Seszele czy Kanary), a tu zamiast kwoty nieprzekraczającej dwóch liczb pojawia się astronomiczna cena trzy- lub czterocyfrowa. O co chodzi? Najzwyczajniej o to, że znalezienie taniego lub bardzo taniego lotu wymaga czasu i odrobiny wiedzy. Niekiedy musimy przesiedzieć długie godziny przed komputerem, szukając i planując, aby w końcu wyjść na swoje, czyli zapłacić jak najmniej się da. Będzie nam łatwiej z kilkoma pomocnymi wskazówkami.


Kiedy?

Zacznijmy od tego, jakie terminy są najbardziej dogodne na szukanie tanich lotów. Jest kilka okresów w roku, kiedy linie lotnicze podnoszą ceny biletów z uwagi na zwiększającą się liczbę pasażerów. To okres wakacji i świąt oraz długie weekendy. Za lot w Wigilię gdziekolwiek na pewno zapłacimy więcej niż normalnie. Sierpień jest miesiącem, w którym ceny za loty do turystycznych destynacji są najwyższe. Drogo wyjdzie nas też wycieczka do Rio de Janeiro podczas trwającego tam karnawału. Podobnie będzie z wylotami z Polski w weekend majowy.

Najtajniej za to jest w okresie od października do listopada, po sezonie wakacyjnym, oraz od lutego do kwietnia. Zgodnie z zasadą, że im mniej pasażerów, tym tańsze bilety, bardziej opłaca nam się także wykupić lot w środku tygodnia.

Tanich ofert szukamy najlepiej na miesiąc do dwóch, trzech przed planowaną podróżą i robimy to codziennie, ponieważ promocje u różnych przewoźników zmieniają się co kilka dni, a bywa i tak, że cena na dany lot zmienia się kilka razy w ciągu doby. Oferty first i last minute nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś, ale tak naprawdę nie ma na to reguły, więc musimy być otwarci na wiele opcji.


Gdzie?

Powinniśmy się skupić głównie na ofertach tanich linii lotniczych. Wizz Air, Ryanair, easyJet, Norwegian, Germanwings, a poza Europą Air Asia czy SouthWest Airlines to przewoźnicy, u których przelot będzie kosztował nas dużo mniej, niż u tradycyjnych linii lotniczych. Nie jest jednak powiedziane, że podróż LOT-em czy Lufhansą zawsze będzie droższa. Tradycyjni przewoźnicy coraz częściej wprowadzają do swoich ofert konkurencyjne ceny, jednakże takich promocji trzeba szukać od trzech do sześciu miesięcy przed planowym wylotem. Musimy pamiętać, że tanie linie lotnicze są tanie między innymi dlatego, że ich samoloty lądują na lotniskach peryferyjnych, oddalonych czasem nawet o 100 km od centrum miasta. Transport z lotniska może więc kosztować nas niemałe pieniądze. Poza tym trzeba się pogodzić z tym, że często do ceny podstawowej biletu doliczana jest jeszcze opłata manipulacyjna. Tym czasem tradycyjne linie również mają swoje promocje, z których czasem warto skorzystać. „Szalone środy” LOT-u dają szansę na kupienie biletu do 50% taniej. Niekiedy pojawiają się oferty w typie „dwa bilety w cenie jednego” itd.


Jak?

Pożytecznych wyszukiwarek, które obejmują oferty różnych przewoźników, jest dość sporo, ale zanim do nich zajrzymy, możemy poszukać promocji na stronach poszczególnych linii. Co do wyszukiwarek zaś, nie zaszkodzi wejść na: SkyScanner.pl, Momondo.pl, Fru.pl, Fly4Free.pl czy eSky.pl. Godny polecenia program to Azuon, który ma bardzo dużo opcji wyszukiwania, ale jest niestety narzędziem płatnym. Korzystanie z wyszukiwarek o tyle ułatwia sprawę, że znajdują one połączenia przesiadkowe z uwzględnieniem różnych przewoźników. Kiedy decydujemy się na taki przelot, czasami bardziej opłacalne jest także zakupienie biletu na stronie pośrednika. Oferuje on często ubezpieczenie połączenia, w razie gdybyśmy spóźnili się na kolejny lot.

Loty z przesiadkami, choć uciążliwe, często są najkorzystniejsze. Warto sprawdzać także wyloty z państw ościennych. Wniosek: szukanie taniego lotu nie jest proste. Często musimy z kartą, długopisem i rozrysowaną tabelką przeczesywać oferty wielu przewoźników. Tanie podróżowanie wymaga jednak wysiłku i suma summarum się opłaca. Aby ułatwić sobie poszukiwanie, zapisujmy się do newsletterów wszelakich możliwych wyszukiwarek i stron oraz czytajmy serwisy podróżnicze (np. mlecznepodróże.pl) oraz blogi, na których pojawiają się informacje o gorących promocjach.


Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus