Najczęściej czytane

Toruń ma zapewnione stałe miejsce w każdym rankingu najpiękniejszych polskich miast. W wielu z nich zresztą bardzo wysokie. Choćby ze względu na ten fakt warto go odwiedzić. Gdzie powinniśmy pójść i co zobaczyć będąc już w mieście Mikołaja Kopernika?

Toruń to, obok Bydgoszczy, główny ośrodek gospodarczy województwa kujawsko-pomorskiego, a także turystyczne i kulturalno-naukowe centrum tego regionu. Przepływająca przez miasto Wisła dzieli je na część należącą do Pomorza (prawy brzeg) i część należącą do Kujaw (lewy brzeg). Nad rzeką umiejscowiona jest starówka, co razem tworzy przepiękny widok, a warto go podziwiać zwłaszcza wieczorem, najlepiej z okien statków pasażerskich kursujących po Wiśle. Toruń zwraca uwagę turystów przede wszystkim licznymi, dobrze zachowanymi zabytkami oraz dużą ilością zieleni, zarówno otaczającej miasto, jak tej znajdującej się w samym jego centrum. Na przeciwko starówki, przy lewym brzegu Wisły, znajduje się rezerwat leśny Kępa Bazarowa, wysepka, z której obejrzymy panoramę Starego Miasta. Ponadto w Toruniu można odetchnąć w kilkunastu parkach i na licznych terenach rekreacyjnych. Turyści chętnie odwiedzają wspomnianą Kępę Bazarową, Puszczę Bydgoską, Barbarkę (dawną wieś, obecnie teren zielony z kilkoma ciekawymi zabytkami), a także najstarszy w Polsce, bo pochodzący z 1797 roku, Ogród Zoobotaniczny położony na Bydgoskim Przedmieściu.

Liczne tereny zielone wspaniale wyglądają w zestawieniu z zabytkowymi budynkami. Stare Miasto obfituje w obiekty, które niejednokrotnie zostały docenione przez instytucje międzynarodowe oraz samych rodaków w wielu liczących się plebiscytach. Zabytkowy Rynek wraz z Ratuszem Polacy uznali za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie w ramach konkursu National Geographic Polska. Toruńską starówkę do grona siedmiu cudów Polski zaliczyła „Rzeczpospolita”, a w 1997 roku średniowieczny zespół miejski Torunia znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Obszar ten obejmuje Stare i Nowe Miasto oraz ruiny zamku krzyżackiego.

Na Rynku Staromiejskim, poza główną atrakcją – gotyckim Ratuszem - cudownie prezentuje się także Dwór Artusa, neorenesansowa budowla, będąca siedzibą Centrum Kultury. Turyści gęsto zbierają się także pod pomnikami: Mikołaja Kopernika oraz flisaka. W oczy przechodniów rzuca się piękna Kamienica Pod Gwiazdą, która robi wrażenie nie tylko elewacją. W środku znajduje się jeden z działów Muzeum Okręgowego w Toruniu, do którego warto wstąpić, by obejrzeć stałą wystawę „Świat Orientu”. Zwiedzając Rynek koniecznie zwróćmy uwagę na Piernikową Aleję Gwiazd, czyli umieszczone na trotuarze odlewy podpisów sławnych osób związanych z Toruniem.

Dalej, na Starym Mieście, znajduje się rezydencja znana pod nazwą pałac Dąmbskich, słynąca z interesującej fasady i barkowych zdobień. W kamienicy na ulicy Rabiańskiej 8 mieści się z kolei Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Spacer staromiejskimi ulicami to zaś przechadzka wzdłuż średniowiecznych murów obronnych z zachowanymi doskonale bramami i basztami. Toruń jest zresztą jednym z miast na liście Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Może się bowiem pochwalić imponującą liczbą kamienic w tym typie architektury. To między innymi słynny „Dom Kopernika”, wspomniana już kamienica na ulicy Rabiańskiej, a także kamienice na ulicach Mostowej, Żeglarskiej, Szczytnej czy Łaziennej. Do zabytkowego zespołu staromiejskiego należą jeszcze ruiny zamku krzyżackiego, wybudowanego najwcześniej na całej ziemi chełmińskiej.

Ze Starym Miastem od 1454 roku połączone jest Nowe Miasto, na rynek którego także wypada się udać. Możemy tu oglądać fronty równie pięknych jak na Rynku Staromiejskim kamienic oraz odwiedzić kilka zabytkowych obiektów sakralnych. W zespole nowomiejskim znajduje się także budynek Towarzystwa Naukowego z 1882 roku.

Krótka wizyta w Toruniu ledwie starczy na dokładne zapoznanie się z jego najpiękniejszymi zabytkami, jeśli jednak dysponujemy większą ilością czasu, warto także wybrać się na spacer po dzielnicy Bydgoskie Przedmieście czy też wyruszyć Szlakiem Fortecznym, by zobaczyć zabudowania Twierdzy Toruń.

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus