Najczęściej czytane

Bilet lotniczy do Londynu (w dwie strony) kosztuje taniej, niż przejazd pociągiem z Warszawy do Gdańska. A i sama podróż zajmie nam mniej czasu. Na weekendowego turystę czeka zaś tam morze atrakcji.

Stolica dawnego "Imperium, nad którym nie zachodzi słońce", to jedna z najbardziej tętniących życiem metropolii Europy. Miejsca znane z licznych filmów czy zdjęć spotyka się tu niemal co krok i nie jest fizycznie możliwe zobaczenie ich wszystkich w ciągu trzydniowego weekendu. Oto kilka obowiązkowych propozycji, z których i tak pewnie uda nam się odwiedzić tylko część.

Tower Bridge. Wybudowany w 1894 roku wiktoriański most łączy oba brzegi Tamizy i położony jest tuż obok Tower of London. Podnoszony zaledwie 400 razy do roku, umożliwia przepływanie nawet oceanicznym statkom. Jego konstrukcja to stalowy szkielet obłożony kamieniem w stylu neogotyckim.

Tower of London. Przez dziesięć stuleci była pałacem, fortecą, więzieniem i miejscem egzekucji. W jej lochach przechowywana (i wystawiana na pokaz) jest kolekcja klejnotów koronnych, ze słynnym 530-karatowym brylantem "Gwiazdą Afryki" na czele.

Katedra Westminster. Ufundowana w 1065 roku, była miejscem koronacji kolejnych władców Imperium Brytyjskiego. Monumentalny gmach, w którym obejrzeć można 700-letni tron koronacyjny oraz odwiedzić Zaułek Poetów, mieszczący pomniki artystów słowa, którzy rozsławiali Wielką Brytanię - Williama Szekspira, Charlesa Dickensa czy Rudyarda Kiplinga.

Picadilly Circus. Skrzyżowanie głównych arterii Londynu znane jest na całym świecie dzięki charakterystycznym neonom Sanyo, TDK i Coca Coli, umieszczonym na rogu jednego z budynków. Warto odwiedzić je po zmroku, fale tłumów i wszechobecny gwar pozwolą nam poczuć "londyńskie życie".

Big Ben. Wieża zegarowa malowniczo położona na brzegu Tamizy, bogato podświetlona i imponująca rozmiarami (sama tarcza zegara ma 5 metrów średnicy). Jej dzwon po raz pierwszy zabrzmiał w 1859 roku.

Galeria Narodowa. Jeden z największych zbiorów malarstwa na świecie. Wystawione są w niej dzieła m. in. Leonardo da Vinci, Rembrandta, Van Gogha, Tycjana, Boticellego, Renoira czy Moneta. Już na samo dokładne jej zwiedzenie trzeba by zarezerwować sobie co najmniej jeden dzień.

London Eye. Kolejne jakże charakterystyczne miejsce. 135-metrowy diabelski młyn, umieszczony nieopodal Big Bena. Pełen obrót trwa nieco ponad 27 minut, a z jednej z 32 klimatyzowanych kapsuł można podziwiać panoramę miasta.

Artystyczne Soho i biznesowe City. To dwie twarze miasta. Soho, pełna galerii, pubów, wystaw, kojarzona z angielską bohemą, oraz strzelające przeszklonymi wieżowcami futurystyczne City, siedziba biur największych firm i banków. Dwa odmienne światy pod jednym niebem.

British Museum, pałac Buckingham, galeria figur woskowych Madame Tussaud's czy rejs po Tamizie - ilość atrakcji, jakie oferuje Londyn, z pewnością przekracza limitowany czas weekendu. Dodać też trzeba, że jest to jedno z najdroższych miast świata, tak pod względem opłat wstępu, jak i komunikacji miejskiej. Ale z pewnością i jedno z najbardziej wartych zobaczenia.

 

RPcomments powered by Disqus