Najczęściej czytane

Wycieczka z przewodnikiem czy na własną rękę?

Wyjazdy zagraniczne i podróże po kraju zwykle wiążą się z pytaniem – czy wynajmować przewodnika, a może zaoszczędzić i zwiedzać okolice samemu? Jedno i drugie ma swoje plusy. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia.

Sami w wielkim mieście

Dla wielu głównym atutem samodzielnego zwiedzania jest znaczna oszczędność pieniędzy. Wycieczka z przewodnikiem to często niemały wydatek, szczególnie za granicą. Niektórzy wychodzą wręcz z założenia, że skoro coś można zobaczyć bez pomocy przewodnika, to wynajęcie go jest już rozrzutnością, mimo że ich na to stać. 

Poza kwestią finansową o sprawie decydują też własne przyzwyczajenia podróżnicze. Gro osób lubi po prostu samotnie poznawać nowe miejsca i doskonale się przy tym relaksuje. Czas spędzony na błądzeniu i rozpytywaniu o drogę wcale nie jest czasem straconym. Ale umówmy się, że do takiego trybu zwiedzania trzeba mieć odpowiednie cechy charakteru. Po pierwsze, ponadprzeciętną ciekawość. Ta zmusza nas do pogłębiania wiedzy o danym miejscu i jego kulturze. Nie możemy poprzestać na skąpej broszurce i lakonicznych informacjach zaczerpniętych z Wikipedii. Przed wyjazdem powinniśmy przestudiować kilka książek, z których dowiemy się czegoś więcej na temat historii danego regionu. Warto też zgłębić zwyczaje w nim panujące, by nie dopuścić do zderzenia kulturowego przez niewłaściwe, w mniemaniu obcych, zachowanie. Przydadzą się jeszcze dociekliwość i otwartość, które pozwolą nam poznać nowych ludzi i dotrzeć do naprawdę interesujących zakątków. 

Wśród swoich indywidualne zwiedzanie jest oczywiście nieco prostsze. W kraju nie mamy problemu z nawiązaniem kontaktu i zapytaniem o ciekawe miejsca w okolicy. Nie zwalnia nas to jednak z odrobienia zadania domowego, czyli zdobycia wiedzy. Chyba że wystarczy nam powierzchowna turystyka. 


Pomocna dłoń przewodnika

Na wycieczkę z przewodnikiem możemy zdecydować się zarówno wtedy, gdy sami zaplanowaliśmy sobie wyjazd, jak i podczas wakacji z biurem podróży. W tym ostatnim przypadku będzie to tak zwana wycieczka fakultatywna. Organizatorami takich wycieczek, czy też ogólnie – imprez fakultatywnych, są agencje lokalne, natomiast biuro podróży lub rezydent często pośredniczą w zapisach. Zwykle pobierają też za to dodatkową opłatę. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby do agencji zajrzeć samemu, już po przyjeździe. Niezależnie jednak od tego, jaką drogą zamierzamy skorzystać z takiej oferty, pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić szczegóły wycieczki. Upewnijmy się, jakie miejsca obejmuje zwiedzanie, czy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie oraz czy będziemy mieli do dyspozycji tłumacza. Biznes turystyczny jest bardzo przesycony ofertami lokalnych przewodników i biur, a zatem możemy natknąć się na usługi kiepskiej jakości, za które naprawdę słono zapłacimy. Im więcej wiemy, tym lepiej. Dlatego pytajmy i nie jedźmy, zwłaszcza do dalekich krajów, całkowicie zieloni. 

Oczywiście wśród całego morza ofert, wiele jest takich, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Dobry przewodnik pokaże nam nie tylko to, czym słynie dane miasto, ale może zaprowadzić nas także do miejsc, o których nie znajdziemy nawet wzmianki w broszurce turystycznej. Dzięki niemu dowiemy się, gdzie można spróbować najlepszej lokalnej kuchni oraz poznamy trochę historii i obyczajów. Ciekawostki oraz praktyczne wskazówki w jednym. Do tego popularne są także wycieczki tematyczne i zwiedzanie nocą. Skorzystanie z usług przewodnika jest dobrym wyborem, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na zwiedzanie, a mimo to chcielibyśmy urozmaicić sobie wyjazd. Wielu turystów ufa zresztą przewodnikom i woli poznawać nowe rejony w ich towarzystwie. 

Warto pamiętać, że licencjonowani przewodnicy działają również na własną rękę i nie trzeba szukać ich za pośrednictwem lokalnych agencji. Nie jest też niczym trudnym znalezienie w Internecie oferty polskiego przewodnika, który od lat mieszka za granicą i z chęcią oprowadzi nas po rozmaitych zakątkach obcego miasta. 

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus