Najczęściej czytane

Nocleg w Polsce i za granicą – jak szukać?

Weekend poza domem, dwutygodniowe wakacje lub długa wyprawa w nieznane – wszystko to ma wspólny mianownik: gdzieś trzeba spać. Ostatecznym rozwiązaniem (dla niektórych najlepszym) jest nocleg w namiocie, pod gołym niebem. Jeśli jednak wolisz łóżko, sprawdź, jak znaleźć odpowiednie miejsce do spania.

Jeszcze jakiś czas temu, szukając noclegu w podróży, byliśmy zdani na rodzinę lub znajomych zamieszkujących w miejscu, które chcemy odwiedzić. No i oczywiście mieliśmy do dyspozycji liczne hotele i pensjonaty, o które trzeba było rozpytywać po przyjeździe, jeśli ktoś nam czegoś wcześniej nie polecił. Dziś to nadal dobre sposoby na znalezienie noclegu, ale są też inne – prostsze i ciekawsze. Głównie za sprawą Internetu, którego rozwój niewątpliwie ułatwił podróżowanie. 


Wystarczy kliknięcie

Większość stron internetowych, które udostępniają oferty noclegów w Polsce i za granicą, nie tylko umożliwia kontakt z hotelem i obejrzenie zdjęć pokoi, ale przede wszystkim dokonanie rezerwacji. W serwisie Booking.com możemy zrobić to bez żadnych opłat. Co więcej, bez konsekwencji odwołamy naszą rezerwację. W bazie znajdziemy hotele, apartamenty, hostele, zajazdy, pensjonaty, a także pomocne opinie innych użytkowników na temat odwiedzonych przez nich kwater na całym świecie. Bardzo przydatny jest też serwis Hostelbookers.com, który, jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do wyszukiwania miejsc w hostelach. Oprócz nich, znajdziemy tu również oferty schronisk młodzieżowych, pensjonatów, kempingów, hoteli i apartamentów. Hasło marketingowe tej witryny głosi: „Great Hostels. Free Booking. No Worries”. Tu poczytamy także o najlepszych śniadaniach na świecie czy najbardziej niezwykłych miejscach noclegowych. Kolejnym serwisem, który gwarantuje rezerwację bez dodatkowych opłat oraz liczne oferty tanich noclegów na całym świecie, jest HostelWorld.com. Korzysta się z niego wygodnie, bo jest bardzo przejrzysty. 


Kątem na kanapie

Kto powiedział, że za nocleg trzeba płacić? Od takiego pytania wyszli zapewne twórcy Couchsurfing.org, dzięki któremu możemy przenocować w dowolnym kraju bez obciążeń finansowych. Wystarczy, za pośrednictwem serwisu, znaleźć osobę, która zgodzi się przygarnąć nas pod swój dach i udostępnić nam rzeczoną kanapę, a nawet cały pokój. Wszystko to za darmo, choć wypadałoby także i nam ugościć w ten sposób podróżnego, gdy taki będzie poszukiwał noclegu w naszym miejscu zamieszkania. Couchsurfing to nie tylko oszczędność, ale też możliwość poznania innej kultury i zwyczajów z pierwszej ręki. 

To drugie oferuje także serwis AirBnB. Ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy woleliby jednak zapłacić goszczącym za nocleg, ale chętnie nawiążą bezpośrednią znajomość z krajowcami (lub z rodakami, wszak mieszkańcy polskich miast również oferują tu obiekty do wynajęcia). Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych i kończą na kilkuset, bo właściciele udostępniają nie tylko pokoje i miejsca w mieszkaniach prywatnych, ale całe domy, apartamenty czy domki letniskowe. Oferta jest więc bardzo różnorodna i każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. 


Koniec języka za przewodnika

Wielu z nas największą przyjemność z podróżowania czerpie właśnie wtedy, gdy nie wiadomo jeszcze, jak potoczy się wyprawa i kogo na niej poznamy. Nie lubimy być ograniczeni ramami czasowymi, koniecznością zameldowania się w hotelu lub skrupulatnie sporządzonym planem działania. W takim przypadku, o nocleg wystarczy pytać miejscowych. Kto, jak nie oni, najlepiej poinformuje nas, gdzie znajdziemy pole namiotowe, tanią kwaterę czy też ekskluzywny hotel? Właściciele różnych obiektów często mają ze sobą kontakt lub po prostu wiedzą co nieco o konkurencji, więc nawet w razie braku miejsc u siebie mogą nas pokierować gdzie indziej. Warte odnalezienia są także punkty informacji turystycznej, w których możemy dowiedzieć się o możliwości noclegu w mniej oczywistych miejscach, na przykład w akademiku lub klasztorze. 

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus