Najczęściej czytane

Ilość niezwykłych miejsc, które powinno się zobaczyć podczas wypadu do Irlandii, jest tak duża, że można byłoby o tym rozprawiać całymi dniami. Przede wszystkim godne uwagi są przesycone zielenią krajobrazy, imponujące, średniowieczne zamki i zachwycająca różnorodność miejsc.

Ring of Kerry

Trasa turystyczna przebiegająca przez Pierścień Kerry to jedna z najciekawszych w całej Europie. Szlak ten ciągnie się na długości 180 km i biegnie dookoła półwyspu Iveragh. Oczom podróżnych ukazuje się tu widok malowniczych wiosek, licznych półwyspów i zatoczek, zielonych pagórków i strzelistych klifów, urywających się nad wodami Atlantyku. Zwiedzanie warto zacząć w Killarney, największym mieście hrabstwa Kerry. Położone jest ono tuż przy Parku Narodowym Killarney i stanowi znany ośrodek turystyczny. Na terenie Parku znajduje się kilka zabytków szczególnie wartych odwiedzenia. Jest to na przykład XIV-wieczny zamek Ross, franciszkański klasztor Muckross oraz rezydencja Muckross, powstała w XIX wieku. Obiekty te są ułożone wzdłuż brzegów jezior polodowcowych. Obowiązkowym przystankiem na tej trasie jest wodospad Torc. 


Cork i okolice

Cork to miasto położone na południu Irlandii i drugi najważniejszy port handlowy na wyspie. Warto je zobaczyć, ale przede wszystkim łatwo dotrzeć stamtąd do twierdzy Cashel, zbudowanej na wzgórzu św. Patryka. Twierdza stanowi owiany legendami kompleks o charakterze sakralno-obronnym. 

Kolejnym miejscem znajdującym się nieopodal miasta Cork jest zamek w Blarney. Na jego terenie możemy podziwiać XIX-wieczny ogród skalny, ale rzesze turystów przyciąga tam przede wszystkim zmurowany w ścianę zamku, osławiony kamień z Blarney, zwany też Kamieniem Elokwencji. Każdy, kto zdoła go pocałować, zyska nieprzeciętne zdolności krasomówcze i dar przekonywania. 


Burren i Moherowe Klify

Terenem chętnie odwiedzanym na zachodzie kraju jest płaskowyż Burren. Surowa i niezamieszkała kraina mimo wszystko zachwyca krasowym krajobrazem. Można tam również natknąć się na unikatowe okazy flory i fauny. Na całym obszarze (260 km kw.) znajdziemy też ślady dawnego osadnictwa, między innymi grobowce i forty kamienne. Zachodnią część płaskowyżu stanowią natomiast Moherowe Klify, z których najwyższy sięga ponad 200 metrów. Jest to kolejny obowiązkowy przystanek turystyczny na mapie Irlandii. Wznosi się tam XIX-wieczna wieża z kamienia, która służy jako punkt obserwacyjny. 

Będąc na zachodzie kraju, można też pokusić się o wizytę na wyspach Aran, położonych w Zatoce Galway. 


Dublin

Irlandzkie wioski i tereny o niewielkim zaludnieniu, w których przyroda wyspy odkrywa swoje najwspanialsze oblicze, z pewnością przyprawią nas o osłupienie. Nie zapominajmy jednak o miejscu, bez odwiedzenia którego nie można pozwolić sobie na opuszczenie Irlandii. Tętniący życiem i wieloetniczny Dublin ma nam również wiele do zaoferowania. Zanim udamy się w nim do jednego z licznych, tradycyjnych pubów, powinniśmy poświęcić czas na zwiedzanie. Miejsca, które warto zobaczyć, to katedra św. Patryka, katedra Kościoła Chrystusowego z XII wieku, Zamek Dubliński czy Uniwersytet Irlandzki, a w nim znana biblioteka. Miasto jest też pełne ciekawych muzeów i parków. Zaś na północ od stolicy znajduje się jeszcze jedna popularna atrakcja – prehistoryczny grobowiec Newgrange, będący częścią kompleksu zabytków o nazwie Pałac nad Boyne. 

Wycieczka po Dublinie, i Irlandii w ogóle, byłaby oczywiście niepełna bez obowiązkowej wizyty w pubie, gdzie nikt chyba nie pogardziłby tradycyjnym piwem Guinness. 

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus