Najczęściej czytane

Każdy z nas, prędzej czy później, planuje zwiedzić Paryż. Jednak ogromna ilość muzeów, zabytków i bulwarów w tym mieście może sprawić, że nasunie nam się pytanie: czy da się to zrobić na własną rękę – bez biura podróży i przewodnika?

Z okna hotelu

Ci, którzy wolą całą organizację wycieczki po Paryżu złożyć na cudze barki, zwykle zgłaszają się do biur podróży. Biuro oferuje nam pakiet wycieczkowy, w którym zapewnia przelot samolotem na miejsce, transport z lotniska, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie oraz plan wycieczek rozłożonych na kilka dni. Można wykupić sobie pakiet ekskluzywny, który oprócz zwiedzania zakłada także wizyty w najelegantszych miejscach Paryża. Dostępne są również opcje turystyczne, z tańszymi hotelami, oraz pakiety dla osób, które wolą zwiedzać miasto samodzielnie. O indywidualnej podróży do Paryża możemy jednak mówić wyłącznie wtedy, gdy, od początku do końca, zadbamy o wszystko sami. Będzie nie tylko ciekawiej, ale również taniej. 


Twój własny Paryż

Na początku musimy oczywiście dotrzeć na miejsce. Stolica Francji jest akurat jednym z tych miast europejskich, do których stosunkowo często udaje się kupić bilet lotniczy w promocyjnej cenie. Przy odrobinie dobrej woli i czasu poświęconego na regularne przeglądanie ofert możemy polecieć do Paryża nawet za kilkadziesiąt złotych.

Znalezienie dogodnego noclegu również nie będzie stanowiło problemu. Najlepiej jednak załatwić tę formalność jeszcze przed wyjazdem. Wynajęcie pokoju hotelowego w centrum miasta wiąże się oczywiście z wyższym kosztem, ale za to wszędzie jest blisko. Można też wybrać obiekt położony na obrzeżach miasta, gdzie łatwiej o nocleg w tańszym, turystycznym standardzie. Rzecz jasna, wcale nie musimy decydować się na hotel. W serwisie AirBnB na pewno natrafimy na bardziej opłacalne oferty od mieszkańców Paryża, którzy chętnie, nawet w centrum, odstąpią nam pokój za przystępniejszą cenę. 


Zwiedzanie według własnego planu

Po zakwaterowaniu się nie pozostaje nic innego, jak tylko wyruszyć na zwiedzanie. Po Paryżu najlepiej poruszać się na piechotę lub metrem. Jedno i drugie nie powinno być trudne, pod warunkiem, że zaopatrzymy się w mapę miasta, z dodatkową rozpiską przystanków metra. W telefonie warto też zainstalować pożyteczne aplikacje, dzięki którym zaplanujemy swoją trasę i po drodze się nie zgubimy. W razie czego jednak, Francuzi z pewnością pokierują nas we właściwym kierunku, a nawet polecą interesujące miejsca. Przewodnik nie będzie nam też potrzebny podczas odwiedzania muzeów czy korzystania z innych atrakcji Paryża. Jeśli wiemy, gdzie chcemy się udać, nie ma nic prostszego, niż wcześniej sięgnąć po wiedzę na temat danego miejsca. Najmniej wymagająca będzie pod tym względem wycieczka do Wersalu, który mamy możliwość zwiedzać z audioprzewodnikiem w języku polskim. 

Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza odwiedzanie muzeów wymaga od turystów nie lada cierpliwości. Stanie w kolejce do Luwru może być naprawdę męczące, a bilety na takie atrakcje wcale nie są tanie. Dlatego lepiej po przyjeździe nabyć specjalną kartę, która upoważnia nas do wielokrotnego wstępu do paryskich muzeów. Dzięki niej zyskujemy też wolne wejście, a więc nie musimy tracić czasu w kolejce. Jedną z takich kart jest na przykład  Paris Museum Pass – ważna 6 dni kosztuje 69 euro. W przeliczeniu na złotówki to wcale niemało, ale za osobny wstęp do licznych obiektów zapłacilibyśmy w sumie znacznie więcej. Paris Museum Pass gwarantuje wstęp, między innymi, do takich miejsc jak: Luwr, Łuk Triumfalny, Centrum Pompidou, krypty i wieże Notre Dame, Wersal, Zamek Fontainbleau i wiele, wiele innych. 

Indywidualna wycieczka nawet w Paryżu może więc dojść do skutku i być bardzo satysfakcjonująca. Plan dnia układamy sami, a w wybranych miejscach możemy spędzić dowolną ilość czasu. Ten przyda się zaś zwłaszcza w licznych kawiarenkach i podczas luźnych, kontemplacyjnych spacerów. 

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus