Najczęściej czytane

Wakacje na Podlasiu. Co warto zobaczyć?

Wczasy na Podlasiu to propozycja dla tych, którzy cenią piękno przyrody oraz lubią odpoczywać w sielskim i życzliwym klimacie. Urlopowicze znajdą tu również liczne zabytki będące znakiem wielokulturowości tej magicznej krainy w północno-wschodniej Polsce.

Centrum regionu

Pierwszym miejscem, do którego prawdopodobnie dotrzemy w tej części Polski, będzie Białystok – stolica województwa podlaskiego i centralne miasto na historycznym Podlasiu. Stacjonując w Białymstoku poznamy zapewne jego specyficzny charakter kulturowy, który wynika z odwiecznego koegzystowania ze sobą na tym terenie przedstawicieli różnych narodowości i wyznań. Mieszkają w nim liczni Białorusini, Litwini, Rosjanie, a także Tatarzy, Ukraińcy i Romowie. Stąd turyści w Białymstoku mają do wyboru podążanie, między innymi, Szlakiem Esperanto i Wielu Kultur, Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego czy Szlakiem Białostockich Świątyń. Zwiedzając, nie można przeoczyć również takich obiektów, jak Pałac Branickich (a przy nim Barokowy Park Pałacowy), Muzeum Podlaskie, Muzeum Historyczne, Białostockie Muzeum Wsi, Pałac Hasbacha czy Pałac Lubomirskich.

Zieleń, spokój i sielski klimat Podlasia znajdziemy także w innych, mniejszych miejscowościach. Warto zawitać do Choroszczy, gdzie znajduje się letnia rezydencja Branickich, czyli Muzeum Wnętrz Pałacowych. Nie pożałujemy też wycieczki do Drohiczyna, Tykocina i Hajnówki, zwanej wśród miejscowych „bramą do Puszczy Białowieskiej”. 

 

Zielone województwo

Powyższe miasta leżą na Podlasiu właściwym, czyli terenie, który był w ten sposób nazywany jeszcze w czasach I Rzeczpospolitej. Można powiedzieć, że po późniejszych przekształceniach, wytyczenie granic Podlasia stało się dość problematyczne. Zaczęto włączać do tej krainy miasta, które wcześniej do niej nie należały. Podlasie właściwe obejmuje jedynie centralną i południową część obecnego województwa podlaskiego. Niemniej, często wliczane są do niego także inne miejscowości tego obszaru administracyjnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dotrzeć do niektórych z nich. Ciekawy turystycznie jest Supraśl, w którym dużym zainteresowaniem cieszą się tamtejszy park krajobrazowy, Muzeum Ikon czy ruiny katakumb. Przez Kruszyniany i Bohoniki biegnie zaś szlak tatarski – popularna trasa z centrami kultury muzułmańskiej. Nie brakuje też turystów udających się na sławną Górę Grabarkę. Miłośnicy etnologii (ale nie tylko) mogą wyruszyć na Szlak Rękodzieła Ludowego, który przebiega przez Czarną Białostocką, Czarną Wieś Kościelną, Łapczyn, Zamczysk, Janów i Sokółkę. 

Podróżując po Podlasiu i całym województwie podlaskim, nie zapomnijmy o podziwianiu przyrody i napawaniu się obecnością dziewiczej natury. Zajrzyjmy koniecznie do Białowieży i Białowieskiego Parku Narodowego. A komu będzie mało, ma jeszcze do wyboru Narwiański, Biebrzański i Wigierski Park Narodowy oraz Puszczę Knyszyńską. 

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus