Najczęściej czytane

Szczęśliwi ci, którzy choć przez krótki czas w nich mieszkali. Polska może się pochwalić wieloma pięknymi miastami, które łatwo pokochać i które trzeba przynajmniej odwiedzić (jeśli nie w nich zamieszkać).

Oczywiście każdy z nas ma swoje ulubione miasto, a często za tą najpiękniejszą uważamy rodzimą ziemię. Jest więc niemożliwym stworzenie obiektywnego rankingu i niepominięcie w nim wielu wspaniałych zakątków kraju. Oto tylko kilka z nich. 


Kraków

Dla odmiany, nie ma chyba nikogo, kto nie umieściłby Krakowa na takiej liście. Dla wielu nie tylko najpiękniejsze miasto w Polsce, ale i w całej Europie. W branży turystycznej uznane jest za jedno z najmodniejszych miast na świecie i niewątpliwie rokrocznie odwiedza je rekordowa liczba turystów. Zabytków Krakowa nie trzeba nikomu przedstawiać. Ale warto pamiętać, że poza Wawelem, pięknym Starym Miastem, Kopcem Kościuszki i Kazimierzem, Kraków kusi i rozkochuje w sobie przede wszystkim niesamowitym klimatem. 


Wrocław

Kolejny oczywisty punkt na mapie najpiękniejszych polskich miast. Przechadzając się przez centrum Wrocławia możemy podziwiać wspaniałe zabytki gotyckie (Stary Ratusz oraz liczne świątynie). Miasto jest wyjątkowe pod względem ilości zachowanych kamienic z początków XIX i XX wieku oraz mostów. Stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych w Europie. Wyróżniający dla Wrocławia będzie rok 2016, poprzez nadany mu na ten czas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz Światowej Stolicy Książki. 


Poznań

Historyczna stolica Wielkopolski oraz piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Także jedno z najpiękniejszych. To miano można mu nadać szczególnie za magiczny i kolorowy Stary Rynek, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym. 


Z pozostałych, pięknych i najczęściej odwiedzanych przez rodzimych oraz zagranicznych turystów miast, należy wymienić na pewno Gdańsk, Gdynię, Zakopane, Bydgoszcz czy Toruń. Te miejsca jednak znają i podziwiają niemal wszyscy. Poza nimi, warto skierować swoją uwagę i podróżnicze zapędy także na mniej oczywiste miasta i miasteczka, które zachwycają równie mocno, choć zwykle są spokojniejsze i nieopanowane przez turystyczne szaleństwo.

Jednym z nich jest Kazimierz Dolny, miejsce, które wyjątkowo upodobali sobie malarze. Można w nim podziwiać kamienice renesansowe o oryginalnych zdobieniach czy ruiny zamku z XIV wieku. Razem z Nałęczowem i Puławami, Kazimierz Dolny tworzy lokalny trójkąt turystyczny w województwie lubelskim. 

Jeszcze jednym wyjątkowym miejscem w tymże województwie jest Zamość, zwany też „Padwą Północy”. Wspaniałe zabytki Zamościa sprawiają, że określa się go również mianem „Perły Renesansu”. 

Kolejnym miastem nad Wisłą, do którego trzeba zawitać chociażby na weekendową wycieczkę, jest wzniesiony na wzgórzach Sandomierz. Jako jedno z najstarszych polskich miast, ze świetnie zachowanymi zabytkami, stanowi nie lada gratkę dla podróżników. Będąc na miejscu możemy, specjalnie wytyczoną trasą, zwiedzić też jego podziemia. 

Dla tych, którzy zaś chcieliby odwiedzić Śląsk i tam podbudować się estetycznie, godne polecenia są szczególnie dwa miasta – Cieszyn oraz Pszczyna. To ostatnie jest interesujące przede wszystkim ze względu na piękny neobarokowy pałac oraz okalający go park krajobrazowy w stylu angielskim.  

 

Elżbieta Gwóźdźcomments powered by Disqus