Najczęściej czytane

Przeczytaj naszą charakterystykę polskich gór i wybierz, gdzie konkretnie pojedziesz na wakacje!

Nie tylko zimowa stolica Polski

Zakopane, najbardziej znany w naszym kraju kurort górski, określany jest mianem zimowej stolicy kraju i jeśli ktoś chce pojechać na narty, jest to znakomity wybór. Jednak Zakopane to także świetna alternatywa na letnie wakacje – warto się tam wybrać chociażby po to, by zobaczyć Krupówki – reprezentacyjną ulicę miasta. Zakopane to także kuchnia i zwyczaje. Tam zjemy zupę Czośniankę oraz Moskole, czyli smażone na blasze placki z masłem czosnkowym. Dodatkowymi atrakcjami są biesiady przy ognisku do białego rana w rytm muzyki granej przez prawdziwych górali.
Z Zakopanego koniecznie trzeba wybrać się do Morskiego Oka. Jest to szalenie malowniczo położone jezioro, do którego wiedzie szlak należący do Tatrzańskiego Parku Narodowego, ostoi niespotykanej nigdzie indziej w kraju flory i fauny. 

 

Góry Stołowe

Polskie góry to nie tylko Tatry. Nieraz można spotkać się z twierdzeniem, że znacznie ciekawsze są Góry Stołowe przyległe do doliny Bystrzycy. Swoją nazwę wywodzą stąd, że ich nietypowe formacje skalne widziane z daleka tworzą swojego rodzaju stoły – urywające się nagle na skutek erozji gigantyczne piaskowce. Istnienie gór zawdzięczamy dnu morza, które w tym miejscu znajdowało się przed wieloma tysiącami lat.
Największą atrakcją Gór Stołowych są tak zwane ostańce, czyli skały, które nie uległy znacznej erozji w czasie ostatniego zlodowacenia jak większość ich otoczenia, i stoją teraz, dumnie prezentując najbardziej fantazyjne kształty.

 

Beskid Śląski

Wśród masy propozycji warto przywołać jeszcze Beskid Śląski, na terenie którego znajdują się źródła Wisły. Prawdziwą perłą regionu jest miasto będące imienniczką rzeki, a koniecznie odwiedzić trzeba też Skoczów i Ustroń, w którym można obejrzeć piękną panoramę okolicy z łatwo dostępnego szczytu Równicy.

 

Bieszczady

Jeśli preferujesz górskie eskapady, ale bez ekstremalnych wspinaczek, warto wybrać się w Bieszczady. Piękno natury, wspaniałe szlaki i pejzaże, to doskonała otoczka do spędzenia urlopu, który odpowiednio zregeneruje organizm. Bieszczadzkie powietrze sprawia, że znajdują się tacy, którzy już tam zostają na stałe. Inni chętnie wracają co roku, by cieszyć się z czystego powietrza, które w połączeniu ze wspaniałymi widokami relaksuje bez reszty.
W wakacje warto wypoczywać czynnie. Piesze wędrówki zdają się pasować do tego idealnie. Bieszczady to setki kilometrów szlaków, którymi wędrówki doskonale wpływają na zdrowie i samopoczucie.comments powered by Disqus